za
Historia ripple

Skąd wzięło się XRP? Historia Ripple cz.1

Binance Launchpool
Tym razem przyjrzymy się historii jednej z najpopularniejszych kryptowalutowych pozycji na rynku – Ripple. Przybliżymy zdarzenia, do których dochodziło między partnerami i wszystkimi spółkami zaangażowanymi w powstawanie tego projektu. XRP jako aktywo skoncentrowane wokół scentralizowanego modelu zarządzania siecią nie jest aż tak technologicznie zjawiskowy jak Bitcoin czy Ethereum. Projekt mimo to przyciąga do siebie miliony. Zobaczmy, jak do tego doszło.

Historia Ripple

Obecne ATH Ripple wynosi $3,31 i zostało ustanowione 4 stycznia 2018 roku. Od początku 2017 roku, XRP zyskał aż 51709% wartości, ustanawiając tym samym swoją kapitalizację na poziomie $331 mld dolarów. W ten sposób stanął na równi z takimi gigantami jak Facebook, Apple, Google czy Alibaba. Forbes podaje, że majątek Chrisa Larsena (członek zarządu Ripple) jest wart około 5,19 miliarda XRP. W tamtym momencie to około $50 miliardów dolarów. Larsen był wtedy jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Mimo tak spektakularnego sukesu, wydaje się, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę stoi za tym projektem. Przyrzyjmy się kolejnym rozdziałom historii XRP – coina, który zdominował rynek kryptowalut.

Ripple Pay: 2004 do 2012

W 2004 roku, Ryan Fugger założył spółkę, którą nazwał RipplePay. Idea która przyświecała projektowi to stworzenie siecii peer-to-peer do obsługi usług finansowych bez pośrednictwa banków. Podstawowe założenia teorii Ripple można zamknąć w kilku punktach:

Wszystko co robią banki to branie i udzielanie pożyczek. Depozyty składane przez klientów to w rzeczywistości pożyczki udzielane bankowi.
Płatność od osoby A do B w tradycyjnym systemie bankowym to tak naprawdę zmiana wartości pożyczek, które A i B udzielili swoim bankom.
RipplePay miał zastąpić bank poprzez stworzenie sieci p2p opartej na zaufaniu. W sieci tej uczestnicy mogliby dokonywać pożyczek między sobą bezpośrednio, a zmiany w wartości tych pożyczego umożliwiają dokonywanie między sobą płatności.

historia ripple
Wczesne logo Ripple

Architektura sieci Ripple jest podobna do tego, jak funkcjonuje Lightning Network. Różnica polega na możliwym ryzyku kontrahenta, którego LN w swoim systemie unika. W tym przypadku ciężko byłoby mówić o zapewnieniu prawdziwego zaufania w sieci. W przypadku, gdy funkcjonowanie systemu płatności jest zależne od jednego z kontrahentów, to nie różni się on zbytnio od obecnego systemu finansowego. Obecna Ripple jednak różni się od pierwotnej wizji.

Na początku 2011 roku Bitcoin zaczął zyskiwać na popularności i powoli przejmować zainteresowanie grupy skupionej wokół Ripple. W pewnym sensie BTC udało się zrealizować obietnice, przy krótych Ripple poległo. Twór Satoshi Nakamoto tworzył sieć płatności p2p, która była pod wieloma względami lepsza od Ripple. W maju 2011, Jed McCaleb, pionier wczesnego Bitcoina, dołączył do Ripple – najprawdopodobniej, aby zaadresować wyzwania, które stały przed projektem. McCaleb w 2010 roku utworzył słynną giełdę Mt.Gox, którą sprzedał w 2011 roku Markowi Karpelesowi. Z analizy późniejszego upadku giełdy wiemy, że Mt.Gox była najprawdopodobniej niewypłacalna na poziomie 80 000 BTC już w momencie sprzedaży platformy Karpelesowi. W krótce po tym, Ryan Fugger oddał stery Ripple McCalebowi.

Poniższy film tłumaczy załoźenia technologiczne stojące za Ripple z czasów dołączenia McCaleba.

OpenCoin: 2012 do 2014

Historia Ripple to opowieść podzielona na kilka rozdziałów. Drugi etap, który przejdziemy, to opowieść o OpenCoinie. W 2012 roku McCaleb zatrudnił Chrisa Larsena, który do dziś piastuje funkcje zarządcze. Współczesna strona Ripple nazywa go jednym z fundatorów projektu. To właśnie wtedy rozpoczęła się era OpenCoin. Pierwsza zmiana nazwy projektu pomiędzy 2012 i 2015 rokiem. Larsen jest byłym prezesem zarządu E-Loan, firmy którą współzałożył w 1996 roku i wprowadziłna giełdę w 1999r. w środki technologicznej bańki. E-Loan została sprzedana w 2005 roku.

Aby zaadresować sukces Bitcoina, Ripple planowało zezwolić na płatności w BTC za pośrednictwem swojej sieci – potencjalnie BTC miało stać się nawet podstawową walutą sieci. W tym okresie powstała także struktura Ripple Gateway. Społeczność zauważyła, że struktura p2p nie spełnia swoich zadań. Duża część użytkowników nie chciała wykorzystywać pośredników do dokonywania płatności. To własnie dlatego Ripple zdecydowało się na wykorzystywanie mechanizmu furtek (ang. gateway) – dużych biznesów, którym mogły ufać setki użytkowników. Struktura miała funkcjonować jako kompromis pomiędzy scentralizowaną strukturą bankową, a siecią p2p.

Historia ripple

W późnym 2012 roku, OpenCoin sprzeciwiło się wykorzystywaniu nazwy Ripple Card przez Ripple Communications – spółce telekomunikacyjnej, chcącej wprowadzić na rynek nowy produkt do płatności. Jest to symboliczny pierwszy raz, w którym zarząd OpenCoin postanowił chronić markę Ripple w bardziej zdecydowany sposób na drodze prawnej.

W październiku 2012 roku, Jesse Powell, twórca i CEO giełdy Kraken i bliski przyjaciel McCaleba wziął udział w pierwszej rundzie finansowania seed Ripple z inwestycją w granicach $200 000. Dołączył do niego między innymi Roger Ver.

Start XRP – styczeń 2013

Ripple wypuściło swojego coina XRP w styczniu 2013 roku. Podobnie jak Bitcoin, XRP bazuje na publicznym łańcuchu kryptograficznych podpisów. Przez to Ripple nie potrzebuje sieci zaufania ani wcześniej wspomnianych furtek. XRP może być wysyłane bezpośrednio między użytkownikami bez jakichkolwiek ryzyk związanych z pośrednikami. Wcześniej wyzwanie to dotyczyło przesyłania wszystkich walut na Ripple, także USD.

W kwietniu 2013 roku OpenCoin otrzymał $1,5 miliona finansowania od Google Ventues, Andreessen Horowitz, IDG Capital Partners, FF Angel, Lightspeed Venture Partners, Bitcoin Opportunity Funf oraz VAst Ventures. Była to pierwsza z wielu rund inwestycji venture, w której wzięły udział jedne z najbardziej rozpoznawalnych spółek typu VC na świecie.

Gdzieś pomiędzy 2013 i 2014 rokiem z projektem pożegnał się McCaleb. Odejście było głęboko dyskutowane w maju 2014 roku przez społeczność zgromadzoną wokół projektu. McCaleb jednak nie angażował się w projekt w czerwcu 2013 roku, kiedy na stanowisku CTO zastąpił go Stefan Thomas.

McCaleb najprawdopodobniej nie zgadzał sie z Larsenem w sprawie strategii. Dlatego został zmuszony do opuszczenia projektu w związku ze wsparciem, które Larsen otrzymał od wspierających funduszy venture. Po opuszczeniu Ripple, McCaleb był jedną z osób zakładających Stellar w 2014 roku. Ten znany projekt również oparty jest na pewnych idelogicznych fundamentach Ripple.

Historia Ripple – koniec części pierwszej

Historia Ripple to wyboista droga, na której projekt spotkał wiele interesujących osób ze świata kryptowalut. To także wiele modyfikacji tego, czym tak naprawdę Ripple ma być. W drugiej części przyjrzymy się okresowi 2013-2015, w którym OpenCoin został przemianowany na Ripple Labs. Przejrzymy współczesną historię projektu, który w ostatnich tygodniach otaczają wielkie kontrowersje, w które zaangażowany jest SEC. Mimo to Ripple to nadal wielka, kryptowlautowa machina i niezwykle ciekawa historia, którą warto opowiedzieć.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności