za
Jerome Powell został wybrany na drugą kadencję prezesa Fedu

Sesja na Wall Street zakończona spadkami. Inwestorzy martwią się dalszą polityką Fedu

Konferencja Kryptoraport

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów. Dlaczego? Inwestorzy, mimo wygranej Joe Bidena, obawiają się wygaśnięcia programów kredytowych Fedu.

Sesja na Wall Street zakończona spadkami

Dow Jones Industrial spadł ostatecznie o 0,75 proc. i wyniósł 29 263,48 pkt. S&P 500 z kolei o 0,68 proc. i wyniósł 3 557,54 pkt. Nasdaq Comp. o 0,42 proc., do 11 854,97 pkt.

Inwestorzy boją się o dalszą politykę Fedu i sytuacje dot. pandemii.

W tej ostatniej kwestii jest światełko w tunelu, bowiem jeśli wniosek Pfizera zostanie zatwierdzony przez FDA, szczepionka prawdopodobnie zostanie wprowadzona do użytku w kilku fazach już w najbliższych miesiącach. Samo zatwierdzanie przez FDA potrwa jednak jeszcze kilka tygodni.

„Fakt, że rynek jest w stanie stawić czoła negatywnym informacjom, oznacza, że przed nami trochę lepszy okres. Wzrosty napędzane są faktem, że w perspektywie średnioterminowej aktywność gospodarcza przyspieszy ze względu na pozytywne wieści o szczepionkach”

– powiedział François Savary, dyrektor ds. inwestycji w firmie Prime Partners.

Fed

sesja na wall streetZ kolei sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin poinformował w czwartek, że najważniejsze programy pożyczkowe Rezerwy Federalnej związane z pandemią wygasną 31 grudnia. Fed miałby teraz jednak zwrócić do Skarbu Państwa aż 455 miliardów USD. Kongres Stanów Zjednoczonych ma potem przeznaczyć te środki na inne cele.

„Proszę, aby Rezerwa Federalna zwróciła niewykorzystane fundusze do Skarbu Państwa”

– napisał Mnuchin w liście otwartym do prezesa Fedu Jerome’a Powella.

Fed jest jednak zdania, że programy pożyczkowe powinny “nadal spełniać swoją ważną rolę” jako zabezpieczenie dla osłabionej gospodarki USA.

„Myślę, że biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą i wielką niepewność, rozsądniej jest przedłużyć działanie tych programów”

– powiedział prezes Fed w Atlancie Raphael Bostic w wywiadzie dla Bloomberg Television.

Oznacza to, że nowy prezydent napotka już na starcie spory problem: czy kontynuować dotychczasową politykę czy dokonać jej zmiany.

„Przez około trzy tygodnie w styczniu (do czasu zaprzysiężenia Bidena na prezydenta – przyp. PAP] rynki będą działać bez mechanizmu ochronnego, jaki miały od wiosny”

– prognozuje analityk JPMorgan Michael Feroli.

„Nie uważamy, aby spór, który wybuchł między Departamentem Skarbu USA a Rezerwą Federalną, miał duży wpływ na rynki finansowe. Na pewno coś takiego nie jest dobrą wiadomością, ale zbliżający się koniec kadencji obecnej administracji prawdopodobnie oznacza, że ryzyko rzeczywistych szkód dla realnej gospodarki jest ograniczone”

– twierdzi z kolei szef działu badań MUFG Derek Halpenny.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności