BrazyliaChamber

Senat Brazylii: Bitcoin na tym etapie nie wymaga regulacji

bitbay zonda

 

 

Na zlecenie brazylijskiego senatu przeprowadzono niedawno badania dotyczące bitcoina oraz innych kryptowalut i ich potencjalnego wpływu na gospodarkę Brazylii. Badania miały także za zadanie odpowiedzieć na pytanie czy konieczne jest wprowadzenie regulacji w tym zakresie.

 

Badania były prowadzone pod kierunkiem Cesar a Rodriguesa van der Laana, specjalisty z Banco Central de Brasil. W osiemnasto stronicowym raporcie wskazano, że natychmiastowe regulacje na obecnym etapie nie są wskazane z uwagi na zbyt niską aktywność na rynkach lokalnych.

Raport odnosi się do różnych podejść regulatorów innych jurysdykcji jak np. Rosji, gdzie podjęto kroki restrykcyjne a także w USA gdzie poszukuje się rozwiązań systemowych dla biznesu w granicach prawa.

Warto wskazać, że raport postuluje podążanie ścieżką amerykańską w zależności od tego jeśli i kiedy zostanie podjęta decyzja o wprowadzeniu regulacji dla gospodarki:

Amerykańskie władze podatkowe ustaliły, że waluty wirtualne są aktywami, które powinny być zgłoszone w deklaracji i opodatkowane. W rezultacie Urząd Skarbu ustalił, że znaczne transakcje w bitcoinie powinny być zgłaszane władzom tak samo jak zwykłe transakcje pieniężne. Brazylia powinna podążać podobną ścieżką ale tylko w przypadku dalszego rozwoju tych nowych rodzajów aktywów”

Lokalni przedsiębiorcy wyrazili optymizm oceniając, że dokument, który nie akcentuje konkurencyjności bitcoina z brazylijską walutą będzie pomocny przy dalszych dyskusjach na temat możliwości i korzyści oferowanych przez tę technologią największym gospodarkom krajów Ameryki łacińskiej.

Raport senacki pozwala mi przypuszczać, że regulatorzy chcą zrozumieć te nowe technologie, dostrzegają ich znaczenie z punktu widzenia technologii oraz być może znaczenie z punktu widzenia finansów” – powiedział Rafael Olaio, współzałożyciel lokalnego kantoru wymiany Ripple Rippex.

Jest to już trzecie ważne oświadczenie władz brazylijskich w tym roku po ostrzeżeniu Banco Central w lutym oraz kwietniowej decyzji władz podatkowych z kwietnia, że będą traktować bitcoina jako aktywa finansowe.

 

Oprócz rozważań co do potencjalnych rozwiązań regulacyjnych Van der Laan teoretyzuje na temat tego w jaki sposób ekosystem bitcoina w większym rozmiarze wpłynąłby na gospodarkę brazylijską. Raport rozpoczyna się od stwierdzenia rosnącej obecności bitcoina w mainstreamowych mediach i postrzegania go jako alternatywnego systemu monetarnego. Jednakże raport wyraża wątpliwości w ten kierunek rozwoju z uwagi na rosnące możliwości wykorzystania go jako instrumentu do prania brudnych pieniędzy, oraz wynikające z faktu, że jest zbyt nowy na rynku a także istniejących lokalnie preferencji dla dokonywania transakcji w gotówce.

 

Biorac pod uwagę obecny stopień rozwoju zwłaszcza w Brazylii nie dostrzegamy zagrożenia systemowego dla funkcjonowania krajowej gospodarki” – czytamy w raporcie.

Raport prowadzi do konkluzji, że o ile bitcoin powstał aby omijać system finansowy może się okazać korzystny zarówno dla użytkowników tej technologii jak i dla inwestorów dzięki zmniejszonym kosztom płatności oraz rozwoju handlu on-line.

 

Ogólnie raport w dłuższej perspektywie ocenia bitcoina jako szansę na system płatności międzynarodowych wymagający rozwiązań regulacyjnych w późniejszym terminie. Ponadto kwestię użyteczności nowej technologii postawiono jako otwarte pytanie uzależniając sukces bitcoina przede wszystkim od stopnia i dynamiki adopcji tej i innych kryptowalut.

Reakcje na raport wahały się od krytycznych z uwagi na brak wpływu na biznes po zdecydowanie pozytywne. Andre Horta, szef statrupu BitcoinToYou.com odniósł się do raportu entuzjastycznie, jednakże miał wątpliwości czy brak regulacji wpłynie pozytywnie na rozwój jego biznesu i podobnych:

Regulacje mogą być dobre ponieważ więcej ludzi i firm miałoby zapewnione bezpieczeństwo używając bitcoina, przesyłając pieniądze zagranicę bez naruszania obecnie obowiązującego prawa. Co więcej przedsięwzięcia zwiększonego ryzyka oraz inwestorzy oczekują regulacji bitcoina by zacząć inwestować kapitał w startupy w Brazylii.”

Horta jednak wierzy, ze raport może stać się początkiem dialogu z regulatorami:

Byłoby wspaniale gdyby otworzyli się na dyskusję o bitcoinie ze społecznością i zobaczyli, że może on być czymś wspaniałym redukując biurokrację i obniżając koszt przesyłania pieniędzy, umożliwiając płatności w Internecie lub w świecie realnym”.

 

Źródło: Coindesk.com

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

 

Tagi
bitcoin Brazylia btc prawo regulacje senat

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

BitcoinBTC
20 333,71 USD6,04%
EthereumETH
1159,35 USD9,83%
TetherUSDT
1,00 USD-0,06%
USD CoinUSDC
1,00 USD-0,05%
Binance CoinBNB
234,90 USD8,12%
Binance USDBUSD
1,00 USD-0,06%
CardanoADA
0,47 USD4,20%
XRPXRP
0,33 USD2,99%
SolanaSOL
35,93 USD9,16%
HEXHEX
0,04 USD12,65%
DogecoinDOGE
0,07 USD4,74%
DaiDAI
1,00 USD0,06%
TRONTRX
0,07 USD4,22%
PolkadotDOT
7,05 USD4,40%
LEO TokenLEO
5,75 USD-2,23%
Wrapped BitcoinWBTC
20 366,46 USD6,21%
Shiba InuSHIB
0,00 USD7,33%
AvalancheAVAX
18,05 USD7,03%
Lido Staked EtherSTETH
1123,31 USD10,05%
PolygonMATIC
0,53 USD15,02%