za
sec etf ether

SEC rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące ETF-a etheru

Konferencja Kryptoraport

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (Securities and Exchange Commission, SEC) rozpoczęła konsultacje społeczne dot. ETF-a etheru.

SEC pyta cię o zdanie!

W zawiadomieniu z 30 listopada SEC przekazała, że „osoby zainteresowane” mogą komentować propozycję Fidelity. Firma ta złożyła bowiem 17 listopada wniosek o zatwierdzenie funduszu rynku spot ETH. Tym samym stała się jedną z kilku podmiotów, które chcą mieć swój ETF etheru w Stanach Zjednoczonych.

W komunikacie, jaki pojawił się na stronie SEC, zauważono, że inwestorzy w innych krajach, „w tym w Niemczech, Szwajcarii i Francji”, nie mieli możliwości uzyskania ekspozycji na ether poprzez giełdy oferujące produkty będące przedmiotem obrotu giełdowego. Po opublikowaniu zgłoszenia w Rejestrze Federalnym obywatele mają 21 dni na przedstawienie swoich uwag.

(…) inwestorzy (…) mają mniej i bardziej ryzykowne sposoby uzyskania ekspozycji na ether

– stwierdzono w zgłoszeniu.

Brak ETP (skrót od Exchange Traded Product, produkt notowany na giełdzie) przechowującego ETH typu spot (…) naraża aktywa inwestorów amerykańskich na znaczne ryzyko, ponieważ inwestorzy, którzy w przeciwnym razie szukaliby ekspozycji na aktywa kryptowalutowe za pośrednictwem ETP typu spot, są zmuszeni znaleźć alternatywną ekspozycję za pomocą ogólnie bardziej ryzykownych środków

– dodano.

sec etf ether

W zgłoszeniu dodano, że “zatwierdzenie ETF [ETH] oznaczałoby ogromne zwycięstwo w zakresie ochrony amerykańskich inwestorów na rynku kryptowalut”.

Jak na razie żaden ETF rynku spot BTC i ETH nie powstał

SEC nie zatwierdziła żadnego funduszu rynku spot – ani bitcoina, ani etheru. Na rynku dostępne są ETF-y futures obu kryptowalut.

Wielu ekspertów sugeruje, że urzędnicy z SEC mogą być bliscy podjęcia decyzji w sprawie wyrażenia zgody na powstanie kryptowalutowego ETF-a, który byłby notowany na rynku w USA. Jeśli stosowne wnioski zostaną zatwierdzone, będzie to wręcz rewolucyjna zmiana i przełom w kwestii adopcji kryptowalut do głównego nurtu.

Eksperci “Bloomberga” sądzą, że jest aż 90-procentowa szansa na zatwierdzenie wniosków o ETF BTC. Jeżeli ten fundusz powstanie, założenie etherowego odpowiednika będzie formalnością, bowiem w obu przypadkach chodzi o niemal ten sam mechanizm prawny.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności