za
greyscale sec

SEC bada temat DeFi. Chce się dowiedzieć, kiedy te są zdecentralizowane, a kiedy nie

Binance Launchpool

Kiedy DeFi (zdecentralizowane finanse) są naprawdę zdecentralizowane? Na to pytanie chce znać odpowiedź SEC. Z jakiego jednak powodu? Chodzi o pewną aferę związaną z jednym z projektów z rynku blockchaina.

SEC analizuje rynek DeFi

Pod koniec stycznia ujawniono, że faktycznym menedżerem projektu DeFi Wonderland był w rzeczywistości Michael Patryn, przestępca i współzałożyciel kanadyjskiej giełdy kryptowalut QuadrigaCX. Pokazało to, że projekt nie był wcale zdecentralizowany. Zwłaszcza pod kątem dostępu do środków finansowych.

Powyższe doprowadziło władze do zadania pytania: kiedy DeFi są zdecentralizowane, a kiedy nie?

Podczas gdy niektóre zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) wykorzystują model zarządzania za pomocą blockchaina, a każdą decyzję podejmuje się za pomocą głosowania, inne po prostu wykorzystują głosy posiadaczy tokenów DAO jako „sygnały” ze społeczności, że ta chce, by projekt szedł w danym kierunku (np. przeznaczył pieniądze na dany cel). Scentralizowane zarządy w tym drugim modelu nie muszą jednak dostosować się do decyzji większości. Mają więc pełną kontrolę nad zasobami.

Co na to SEC?

Collins Belton, partner zarządzający w Brookwood PC, w wywiadzie dla CoinDesk stwierdził, że to poważne wyzwanie dla SEC. Komisja musi odpowiedzieć na pytanie, czy w przypadku tokenów DAO władze nie mają przypadkiem do czynienia z instrumentem takim jak akcje.

Inni eksperci zauważyli, że wiele projektów z rynku blockchaina po prostu podszywa się pod DAO.

sec defi

W ciągu ostatniego półtora roku DeFi stało się określeniem wszystkiego, co dotyczy finansów na rynku kryptowalut – twierdzi Collins Belton.

Teraz zadaniem SEC będzie wprowadzenie takiego modelu, który umożliwi wyłapanie takich DAO, które faktycznie nie są zdecentralizowane. Jak jednak tego dokonać? Przykładowo, SEC lub inne organy regulacyjne będą mogły analizować, czy salda projektów są faktycznie egzekwowane przez kod, a nie przez wąską grupę osób lub – co gorsza – tylko jednego człowieka.

Wcześniejsze analizy

Już w 2017 r. SEC opublikował przełomowy raport dot. DAO, w którym ujawniono, że ​​komisja badała ICO projektu The DAO. Był to wczesny eksperyment zbiorowego inwestowania, który upadł w 2016 r.

SEC zauważał, że już same strony związane z organizacją DAO „mogły naruszyć federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych”.

Jak widać, rynek DAO także czekają zapewne lata regulacyjnej niepewności i powolnego wykuwania stosownych przepisów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 283,84 USD-2,90%
Ethereum logo
EthereumETH
3855,60 USD-2,27%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,04%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
601,41 USD-1,64%
Solana logo
SolanaSOL
167,99 USD-2,41%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3853,45 USD-2,31%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,04%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-1,85%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,44 USD-0,22%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD-4,21%