Satoshi Nakamoto dekadę temu opuścił krypto społeczność

2021-04-27 Bitcoin

Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, dokładnie dekadę temu opuścił społeczność kryptowalutową z pożegnalną wiadomością: „Zająłem się innymi rzeczami”. Ewolucja Bitcoina (BTC) […]

Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, dokładnie dekadę temu opuścił społeczność kryptowalutową z pożegnalną wiadomością: „Zająłem się innymi rzeczami”.

Ewolucja Bitcoina (BTC)

W ciągu ostatnich lat Bitcoin (BTC) ewoluował z niejasnego, ezoterycznego projektu w aktywo finansowe o wartości biliona dolarów. Pierwotna moneta przyciąga uwagę rządów, instytucji finansowych, korporacji i inwestorów. Pomimo wielu teorii, tożsamość Nakamoto pozostaje nieznana, a jego szacowany portfel o wartości 1 miliona BTC pozostaje nietknięty.

Przy obecnej cenie BTC wynoszącej około 54 000 dolarów, przewidywany majątek Nakamoto wynosi około 54 miliardów dolarów. Według spekulacji, cena BTC na poziomie 182 000 USD – uważana za prawdopodobną przez wielu entuzjastów – uczyniłaby Nakamoto najbogatszą osobą na świecie. Cena Bitcoina osiągnęła szczyt powyżej 64 000 USD na początku tego miesiąca. Od tego czasu zdążyła jednak odreagować.

Tajemnica otaczająca Nakamoto była tematem marcowego wywiadu Cointelegraph Brasil z Dustinem D. Trammellem – jednym z pierwszych cyberpunków, którzy kopali cyfrową walutę. Trammell spekulował, że jest mało prawdopodobne, aby Nakamoto pracował nad protokołem e-cash przed Bitcoinem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę jego ” brak uprzedzeń” we wdrażaniu nowej technologii. Trammel wyjaśnił:

Z perspektywy czasu wydaje się, że Satoshi nie próbował rozwiązać problemu technicznego, ale raczej problem społeczny. Systemowy problem z dotychczasowym systemem finansowym. W tamtym czasie byli jednak bardzo skupieni na technologii, więc niektóre z filozoficznych punktów mogły zostać przeoczone lub zbagatelizowane przez tych, którzy nie poświęcali im wystarczająco dużo uwagi.

Bitcoin nie spełnił jeszcze wszystkich założeń białej księgi Nakamoto z 2008 roku. Jednak jego sprawdzona polityka monetarna uczyniła go atrakcyjnym magazynem wartości. Póki co, w głównym nurcie Bitcoin zaczyna zajmować pozycję prawdziwego cyfrowego złota.

Czy Nakamoto wróci?

Nie jest do końca jasne, czy Nakamoto kiedykolwiek powróci – lub czy w ogóle jeszcze żyje – ale społeczność kryptowalutowa pogodziła się z anonimowością założyciela. Praca Nakamoto zapoczątkowała powszechne przyjęcie technologii blockchain w ramach nowego etosu decentralizacji. Ten etos został niedawno zaprezentowany w rankingu Cointelegraph Top 100. Najbardziej wpływową osobą w świecie kryptowalut wg Cointelegraph jesteśmy „my wszyscy”. Dlaczego? Ponieważ wszyscy przyczyniamy się do bardziej zdecentralizowanego świata:

W tych sieciach, w których często uczestniczymy pseudonimowo, wyczuwamy możliwość odzyskania części tego, co straciliśmy na rzecz coraz bardziej scentralizowanych podmiotów, które przechwytują nasze dane, wdzierają się w naszą prywatność, dyktują warunki, na jakich możemy wymieniać wartość, i określają poziom ryzyka finansowego, na jakie powinniśmy być narażeni.

Tagi
bitcoi btc decentralizacja nakamoto satoshi

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.