Saga: CDBC nie naprawią obecnych systemów finansowych

2020-06-23 Wiadomości

CBDC są niejako obietnicą naprawy istniejących systemów finansowych, ale jest mało prawdopodobne, aby sprawiły, by został zmieniony ogólny kierunek, w […]

CBDC są niejako obietnicą naprawy istniejących systemów finansowych, ale jest mało prawdopodobne, aby sprawiły, by został zmieniony ogólny kierunek, w którym podążały już banki centralne – uważają założyciel i główny ekonomista projektu Saga. Uważają, że CBDC to tylko „zmiana opakowania” dla fiatów.

Saga: CBDC niewiele nam pomogą

W miarę, jak kraje na całym świecie idą w kierunku walut cyfrowych banku centralnego (CBDC), wiele osób z branży kryptowalut coraz mocniej wierzy, że tego typu projekty pomogą  nam zmienić świat finansów na lepszy. Tyle że eksperci Sagi są przeciwnego zsagadania.

W rozmowie z Cointelegraph Ido Sadeh Man i Barry Topf – odpowiednio założyciel i główny ekonomista Saga, projektu z rynku stablecoinów – ostrzegli przed falą optymizmu dot. CBDC.

To w zasadzie zmiana opakowania, zmiana technologii. Mile widziana zmiana – opisał Topf. – Zasadniczo nadal jest to [CBDC] walutą fiat jednego narodu lub jednego podmiotu – dodał.

Man uważa, że choć sam jest bardziej optymistyczny niż Topf, jeśli chodzi o CBDC, nadal daleko mu to pełnego entuzjazmu.

SGA

Saga pracuje nad stablecoinem SGA. Prace rozpoczęto w grudniu. Plany są ambitne. Eksperci chcą zbudować na prawdę stabilnego stablecoina, który będzie godny uwagi szerokiego rynku

„Zaufanie, do którego dążymy, nie powinno zależeć od tego, że jesteśmy lepszymi ludźmi niż inni. Powinno być systemowe”

– tłumaczył Man. Topf, który pracował aż 13 lat w izraelskim banku centralnym, dodał, że takie elementy jak przejrzystość i konsensus stworzą z SGA tzw. „killer app”:

„Szukaliśmy modelu monetarnego, który byłby bardziej zaawansowany i obiektywny, niż mógłby stworzyć jakikolwiek bank centralny. […] Niektórzy ludzie patrzą na kryptowaluty i widzą innowacje technologiczne. Zaczęliśmy nad tym pracować, szukając innowacji monetarnej.”

Wczoraj pisaliśmy też o cyfrowym euro (cały tekst znajdziecie tutaj), które chcą testować włoskie władze. Jedną z osób, które skomentowały newsa na Twitterze, był Cezary Graf, zajmujący się doradztwem majątkowym. Podziela on częściowo zdanie ekspertów z Saga. Uważa, że zmiana euro w cyfrową jednostkę płatniczą nie rozwiąże obecnych problemów unijnej waluty.

Tagi
cbdc sga stablecoiny

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.