za
zakaz kryptowalut

Rządy cały czas widzą w kryptowalutach zagrożenie

2020-09-30
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Royal United Services Institute i Association of Certified Anti-Money Laundering Specialists, instytucje finansowe i rządy nadal postrzegają rynek kryptowalut jako szarą strefę. Głównym powodem do niepokoju jest działalność przestępcza.

Wyniki badania

Co najmniej 80% respondentów ankiety, jako główny problem branży kryptowalut wybrało kwestie związane z praniem pieniędzy i dark netem. Drugim problemem jest pozyskiwanie nielegalnych dóbr (83%) przez podmioty objęte sankcjami (82%), przez organizacje terrorystyczne (79%), w celu finansowania handlu ludźmi (76%) oraz w ramach fałszywych ICO (75%).

Należy zauważyć, że sama branża obawiała się każdego z wymienionych wyżej zagrożeń w mniejszym stopniu. Według kryptowalutowych firm problem stanowi jedynie uchylanie się od płacenia sankcji.

Ponad 560 respondentów nadal nie wie, czy powinni uważać kryptowaluty za ryzyko, czy za możliwość. Kryptowalutowy rynek przede wszystkim uważa, że cyfrowe transakcje “oferują większą przejrzystość niż tradycyjne transakcje finansowe oraz że transakcje te są kompatybilne z kontrolą sankcji i zgodnością z przepisami, natomiast instytucje finansowe i rząd nie zgadzają się ze sobą”.

Analityk RUSI Research wraz z Kaylą Izenman z Centre for Financial Crime and Security, stwierdził, że rynek kryptowalut “wydaje się mieć dużą wiarę we własne możliwości przeciwdziałania i wykrywania ryzyka, podczas gdy rząd takiej wiary prawie nie posiada”.

“Niwelowanie tej luki jest niezbędne, ponieważ wszystkie sektory zgadzają się, że wykorzystanie kryptowalut rośnie, ale wiemy, że nie ma wyraźnej zgody co do krajowych działań regulacyjnych. To grozi otwarciem drzwi dla nielegalnych działań”.

Respondenci związani z kryptowalutami uważają, że cyfrowe aktywa powinny być uznane za legalny środek płatniczy.

Prezes UOKiK będzie mógł blokować strony internetowe

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, który trafił właśnie do konsultacji społecznych. Wśród nowych paragrafów są te, które przyznają prezesowi UOKiK (aktualnie jest nim Tomasz Chróstny) możliwość np. usuwania treści lub całkowitego blokowania dostępu do danych stron internetowych.

Do tego, jeśli tylko zaistnieje podejrzenie naruszania zbiorowych interesów konsumentów, UOKiK będzie mogło kupić towary lub usługi pod tzw. pod przykrywką. Zapis upoważnia urzędnika do „dokonywania zakupów towarów lub usług, w razie potrzeby, z możliwością przedstawienia się jako inna osoba/ukrycia tożsamości w celu ich przetestowania”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności