za
sieć bloków

Rząd Luksemburga chce wdrożyć do administracji publicznej blockchain

2019-05-25
Blockchain
European Halving Party 2024

Członkowie głównej partii opozycyjnej w parlamencie Luksembura domagają się od premiera kraju szczegółów dot. proponowanego przez jego rząd planu organizacji e-administracji. Informowało o tym wczoraj lokalne medium – Luxemburg Times.

Plan władzy podobno koncentruje się na wdrażaniu technologii blockchain oraz sztucznej inteligencji (AI) w struktury administracji rządowej. Cytowany przez media minister ds. cyfryzacji, Marc Hansen, powiedział, że nacisk zostanie położony na poprawę przechowywania i transmisji danych przez władze. Wszystko dzięki technologii blockchain.

Kto, dlaczego i kiedy?

Laurent Mosar, członek opozycyjnej partii Chrześcijańskich Demokratów, poprosił premiera Xaviera Bettela o podanie szczegółowych informacji na temat różnych aspektów planu. Mosar starał się np. o wyjaśnienie, kto w sektorze prywatnym będzie współpracować z rządem w celu opracowania technologii, i w których obszarach sektora publicznego zauważone zostaną wyraźne korzyści. Polityka interesowały ponadto rzeczywiste terminy realizacji poszczególnych projektów.

Według artykułu z Luxemburg Times, plany rządu dot. e-administracji były niejasne zwłaszcza w obrębie części związanej ze sztuczną inteligencją. Jak na razie rzecznik prasowy gabinetu ministrów odmówił ponoć komentarza w tej sprawie.

Blockchain w Luksemburgu

Luksemburscy ustawodawcy przyjęli w lutym ustawę, która w swoim założeniu ma pomóc rozwijać technologię blockchain w sektorze finansowym. Nowe przepisy zapewnią podobno pewność prawną w odniesieniu do emisji papierów wartościowych opartych na łańcuchu bloków, a także taką samą ochronę prawną dla transakcji finansowych opartych na blockchainach.

Wiele rządów na całym świecie jest na podobnym etapie planowania lub wdrażania strategii ds. blockchain. Wśród nich są np. Nowa Zelandia, Niemcy, Australia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Polska

Jeśli ktoś zastanawia się w tym momencie, co na to Polska, cytujemy ostatnią wypowiedź ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego:

“Chcemy przetestować rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji i blockchainie w administracji, żeby to trochę „odczarować ”. Wiele osób podchodzi bowiem do tych kwestii z nieufnością, tak jak jeszcze niedawno do usług chmurowych, gdy dominowało przekonanie, że jak mam swój serwer to jestem bezpieczny. Przypominam, że Pentagon jest właśnie w trakcie rozstrzygania przetargu na usługi chmurowe.”

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności