za

Rozwój demokracji wymaga blockchaina – mówi Daniel Hardman z Evernym

European Halving Party 2024

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Daniel Hardman, główny architekt i dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji w Evernym, uważa, że ​​blockchain może ogólnie pomóc w rozwoju demokracji, zwłaszcza w procesie liczenia głosów obywateli. W wywiadzie, jakiego udzielił Cointelegraph, wyjaśnił, jak nowa technologia może poprawić np. głosowanie polityczne.

Blockchain i rozwój demokracji

– Zasadniczo, blockchain może zapewnić wyborcom sposób na wiarygodne i bezpieczne zarejestrowanie się do [systemu] głosowania, a gdy już oddane zostaną głosy, może być mechanizmem dowodzenia, czy ​​ktoś miał prawo do głosowania – powiedział Hardman portalowi Cointelegraph. – Blockchain może zapewnić pewne funkcje, które pomogłyby w kontroli – dodał.

Zauważmy, że problem nie jest wcale wydumany. Niedawno w USA Republikanie wahali się, czy zaakceptować zwycięstwo prezydenta elekta Joe Bidena, i to mimo tego, że kolegium elektorów zweryfikowało wyniki wyborów w USA i uznało wygraną konkurenta Donalda Trumpa.

Zdaniem cytowanego powyżej eksperta, blockchain ma pewne cechy, który “umożliwiłyby przeprowadzenie solidniejszego audytu”.

Zasadniczo [dzięki blockchainowi] byłbyś w stanie położyć kres wszelkim obawom dot. manipulowania – powiedział Hardman.

W przypadku publicznych łańcuchów bloków, takich jak na przykład Bitcoin (BTC), każda transakcja jest rejestrowana w niezmiennej księdze publicznej, dzięki czemu audyty są bardziej niezawodne i przejrzystsze niż procesy zachodzące w pełni scentralizowanie.

Chociaż model ten wydaje się przejrzysty i niezmienny, skąd władze miałyby jednak wiedzieć, czy głosy pochodziły od obywateli, którzy głosowali tylko raz?

To, czego chcesz, to tak zwana kompleksowa weryfikacja – wyjaśnił Hardman. – Musisz wiedzieć, że dana osoba może zarejestrować się tylko raz, a to oznacza, że ​​kiedy ktoś przychodzi, aby się zarejestrować, robisz to, co zrobiłbyś dzisiaj w fizycznym mechanizmie wyborczym, czyli sprawdzasz np. jej prawo jazdy – dodał.

Odciska palca

Dalej kontynuował mówiąc, że “system głosowania oparty na łańcuchu bloków może zawierać określone elementy zapobiegające oszustwom wyborców i złośliwemu oprogramowaniu, takie jak biometryczna identyfikacja wyborców”.

– Jeśli wiesz, że John Smith z 123 Main Street w Pensylwanii ma konkretny odcisk palca, to komuś innemu trudno będzie oddać głos w jego imieniu – wyjaśnił Hardman.

rozwój demokracji[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności