za
rosja mapa

Rosyjscy urzędnicy muszą deklarować, czy posiadają kryptowaluty

Konferencja Kryptoraport

Rosyjscy urzędnicy od przyszłego roku muszą corocznie deklarować, czy posiadają jakieś kryptowaluty.

Rosyjscy urzędnicy muszą się przyznać, czy mają kryptowaluty

Rosyjscy urzędnicyRosyjscy urzędnicy zostali upoważnieni do zadeklarowania wszystkich swoich prywatnych aktywów kryptowalutowych. Muszą to robić od 2021 r.

To efekt przepisów, jakie zostały ogłoszone 20 października przez rosyjskiego prokuratora generalnego Igora Krasnowa.

„Od przyszłego roku urzędnicy państwowi będą musieli deklarować [posiadanie wirtualnej] waluty na równi z innymi aktywami”

– powiedział Krasnov.

Warto przypomnieć, że w 2018 roku ministerstwo pracy Rosji ogłosiło, że urzędnicy publiczni nie są zobligowani do deklarowania posiadanych przez siebie wirtualnych aktywów w swoich deklaracjach podatkowych. Wtedy powołano się ze na nieuregulowany status kryptowalut w prawie.

Dwa lata temu powyższe zapisy wzbudziły jednak kontrowersje. Obawiano się, że aktywa kryptowalutowe mogą być preferowanym instrumentem finansowym w przypadku przekupstwa i korupcji.

Kryptowaluty w Rosji

Prokuratura Generalna twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech lat skonfiskowała od urzędników publicznych nieujawnione aktywa o wartości ponad 440 milionów USD.

Nowe wymagania są zgodne z nowymi przepisami podpisanymi przez prezydenta Władimira Putina w lipcu. Te zaś klasyfikują aktywa kryptowalutowe jako coś podobnego do towarów fizycznych. Po raz pierwszy uznano więc wirtualne waluty i ujęto je w systemie prawnym.

Chociaż przepisy nie uznają kryptowalut za prawny środek płatniczy, będą one legitymizować działania związane z cyfrowymi walutami w całej Rosji.

Możliwe, że nowe rosyjskie przepisy zostaną niejako przekopiowane do innych państw. Wiadomo, że w spotkaniu z Krasnowem dot. kryptowalut brali też udział eksperci z Indii, Kazachstanu, Chin, Kirgistanu, Pakistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu, a także prokuratorzy generalni Afganistanu, Białorusi, Mongolii, Iranu, Azerbejdżanu, Kambodży i Armenii. Głównym tematem spotkania była walka z korupcją.

Z kolei w sierpniu rosyjska Federalna Służba Monitorowania Finansów stwierdziła, że ​​opracowała sposób „częściowej” dezanonimizacji transakcji zawieranych przy użyciu Bitcoinów (BTC), Etheru (ETH) i Monero (XMR). Agencja zauważyła również, że kilka „krajów również wykazało zainteresowanie systemem”, sugerując, że zamierza sprzedać ten tym państwom.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności