Blockchain

Rosyjscy studenci zagłosują za pomocą blockchaina

Władze Moskwy przygotowują się do programu pilotażowego dot. elektronicznego systemu do głosowania opartego na blockchainie. Testy mają zostać przeprowadzone w […]

Data publikacji: 7 maja 2019

bitbay

Władze Moskwy przygotowują się do programu pilotażowego dot. elektronicznego systemu do głosowania opartego na blockchainie. Testy mają zostać przeprowadzone w czasie wyborów do rady studenckiej pod koniec czerwca 2019 r., ustanawiając tym samym metody, które mogą potem obowiązywać podczas wyborów na urząd mera.

Zgodnie z doniesieniami medialnymi, projekt ma zostać przetestowany przy wsparciu Moskiewskiego Departamentu Technologii Informacyjnych (DIT) i Moskiewskiej Komisji Wyborczej (Mosgorizbirkom).

Zastępca szefa DIT Artem Kostyrko ujawnił, że specyfikacje technologiczne programu pilotażowego trafią do Mosizbirkomu w połowie maja. Tam muszą zostać oficjalnie zatwierdzone. Po przyjęciu niezbędnych przepisów i zatwierdzeniu specyfikacji przez Komisję, DIT uruchomi program publicznie – stwierdził Kostyrko.

Głosowanie przez sieć bloków

Rada miejska Moskwy już w lutym po raz pierwszy przedstawiła projekt ustawy o wykorzystaniu blockchaina w systemie głosowania elektronicznego. Z kolei pod koniec kwietnia rosyjska Duma uchwaliła ustawę zezwalającą Moskiewskiej Dumie Miejskiej na przeprowadzenie takiego głosowania podczas następnych wyborów dn. 8 września. Władze regionalne chcą chronić proces i wyniki głosowania elektronicznego za pomocą technologii rozproszonej księgi (DLT).

To nie wszystko. Także Jedna Rosja, partia rządząca Federacją Rosyjską, uruchomiła w marcu swoją platformę umożliwiającą głosowanie elektroniczne. Ma ona pomóc wyborcom wyłaniać kandydatów ugrupowania na deputowanych do Dumy.

Cały rynek blockchain i kryptowalut w Federacji Rosyjskiej pozostaje jednak w dużej mierze nieuregulowany. Prezydent Rosji Władimir Putin wyznaczył termin 1 lipca 2019 r. na przyjęcie przez rząd odpowiednich regulacji.

Blockchain a wybory

W zeszłym tygodniu media poinformował też o nowym projekcie rządu Singapuru, OpenCerts, który ma na celu zapewnienie studentom z 18 singapurskich instytucji edukacyjnych certyfikatów cyfrowych opartych na blockchainie.

Także w Polsce trwają pracę nad systemem do liczenia głosów wyborczych za pomocą technologii sieci bloków. Projekt i-Voting ma umożliwić przeprowadzenie wyborów związanych z budżetem obywatelskim. Ma być oparty na protokole vote mix. Został już pozytywnie oceniony przez ekspertów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie (NCBR) czy Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion