za
Rosja Iran

Rosyjscy eksperci wesprą Iran w tworzeniu narodowej krypto-ekonomii

Konferencja Kryptoraport

Współpraca jest wynikiem porozumienia osiągniętego przez przedstawicieli czołowych organizacji z sektora kryptowalutowego obydwu państw objętych aktualnie zachodnimi sankcjami.

 

Współpraca jest wynikiem porozumienia osiągniętego przez przedstawicieli czołowych organizacji z sektora kryptowalutowego obydwu państw objętych aktualnie zachodnimi sankcjami.

 

Stosowny dokument został podpisany przez Rosyjskie Stowarzyszenie Branży Kryptowalut i Blockchain (Russian Association of Cryptoindustry and Blockchain – RACIB)  oraz Iran Blockchain Labs (IBL), irańskie centrum innowacyjne, pracujące na co dzień nad rozwojem technologii kryptowalut i łańcucha bloków wewnątrz Islamskiej Republiki.

 

Wszystko miało miejsce podczas zeszłotygodniowej konferencji Chain Point 18 zorganizowanej w stolicy Armenii, Erywaniu. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli: w imieniu RACIB – Juri Pripachkin, przewodniczący IBL – Mohammad Davatgar, a także prezydent Armeńskiego Stowarzyszenia Blockchainowego, które także dołączyło do tej inicjatywy – Vigen Arushanyan.

 

Centrum badawczo-doradczym projektu została teherańska Politechnika Sharif. Inicjatywę wsparł również Bank Centralny Iranu.

 

Jak twierdzi Pripachkin, Iran może skorzystać z doświadczenia rosyjskich programistów. Oba kraje już od dłuższego czasu zmagają się z sankcjami nałożonymi na nie przez państwa zachodnie, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, jednakże sytuacja Iranu wydaje się ostatnio nieco bardziej skomplikowana – irański bank centralny został niedawno odcięty od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT.

 

Rosyjscy specjaliści w dziedzinie prawa mogą wesprzeć także irańskie starania mające na celu prawne uregulowanie rodzącego się w tym kraju sektora kryptowalutowego, zaznacza Pripachkin. Według przedstawiciela RACIB – „ponadnarodowy charakter narzędzi krypto-ekonomii” może być z powodzeniem wykorzystywany w celu ominięcia międzynarodowych sankcji i innego rodzaju restrykcji.

 

W obecnej sytuacji geopolitycznej, niezbędnym jest, aby wykorzystać ten potencjał” – podkreśla Pripachkin, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną RosBusinessConsulting (RBC).

 

Irańskie władze, które początkowo sprzeciwiały się rozprzestrzenianiu w swoim kraju technologii powiązanych z kryptowalutami, w ostatnich miesiącach doceniły ich potencjał, związany także z możliwością omijania międzynarodowych sankcji. We wrześniu Teheran podjął kroki mające na celu legalizację miningu kryptowalut, jak również importu sprzętu do ich wydobycia.

 

W zeszłym tygodniu władze Iranu potwierdziły również finalizację prac nad utworzeniem narodowej kryptowaluty, mającej posiadać oparcie w irańskim rialu. Token, którego nazwa nie została jeszcze ujawniona, ma wkraczać aktualnie w fazę testów wewnątrz irańskiego systemu bankowego.

 

Oprócz wspomnianego już rosyjsko-irańskiego porozumienia, na Krymie mógłby powstać także międzynarodowy ośrodek edukacyjny, skierowany do ekspertów z krajów objętych sankcjami, mający na celu edukować ich w zakresie technologii kryptowalut i łańcucha bloków oraz ich potencjału do omijania tego rodzaju politycznych restrykcji – informuje rosyjska agencja informacyjna Tass.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności