za
ross-ulbricht

Ross Ulbricht uznany winnym stawianych mu zarzutów

 

Po niewiele ponad trzech tygodnach procesu, doczekaliśmy się decyzji sądu w sprawie Rossa Ulbrichta, domniemanego szefa internetowej, czarnorynkowej giełdy internetowej Silk Road. Ława przysięgłych potrzebowała jedynie 3,5-godzinnej narady, aby orzec o winie Ulbrichta wobec wszystkich stawianych mu zarzutów.

 

Mózgowi słynnego, internetowego rynku, grozi teraz kara nawet dożywotnego więzienia. Tylko jedno z siedmiu postawionych mu oskarżeń, przewiduje sankcje w wysokości 20 lat pozbawienia wolności.

 

Trzydziestoletni Ross Ulbricht, mający posługiwać się pseudonimem „Dread Pirate Roberts” został uznany odpowiedzialnym za stworzenie i prowadzenie platformy handlowej Silk Road.

 

Prowadząca sprawę, sędzina nowojorskiego Sądu Federalnego, Katherine Forrest, jak i członkowie ławy przysięgłych, nie przychylili się do głównej linii obrony, którą przyjął, reprezentujący Ulbrichta, adwokat Joshua Dratel. Zakładała ona, że Ross Ulbricht rzeczywiście stworzył i uruchomił giełdę, jednakże uczynił to jako swoisty „eksperyment ekonomiczny” i już po kilku miesiącach, przekazał prowadzenie platformy w inne ręce.

 

Linia oskarżenia, kontrargumentowała jednak tego typu tezy, wspierając je dowodami i zeznaniami m.in. agentów służb federalnych, którzy mieli dysponować zarekwirowanym laptopem, będącym własnością Ulbrichta, na którym miało im udać się odnaleźć między innymi: zapisy prowadzonych rozmów, dzienniki administracyjne SR, listy zadań (tzw. listy to-do), raport tygodniowe dotyczące funkcjonowania giełdy, a nawet osobisty dziennik Ulbrichta, opisujący początki i rozwój Silk Road. Wszystko to, wsparte dodatkowo dowodami dokonywania transferów BTC pomiędzy osobistym komputerem Ulbrichta, a giełdą – łącznie o równowartości 13,4 miliona dolarów.

 

Podczas toczącego się procesu, obrona próbowała także wskazywać na osobę Marka Karpelesa, właściciela upadłej, niegdyś największej na świecie, giełdy bitcoin, Mt.Gox, jako rzeczywistego „Dread Pirate Robertsa”, podczas gdy sam Ulbricht miał być jedynie „kozłem ofiarnym” wykorzystywanym przez Karpelesa lub inną osobę.

 

Wiele z dowodów, świadczących o rzekomej niewinności Ulbrichta, przedstawianych przez jego obrońcę, miało być jednak niedopuszczanych do sprawy przez sędzinę Forrest, z różnego rodzaju względów proceduralnych. Miało się to tyczyć między innymi niedopuszczenia do zeznań jednego z ekspertów ds. kryptowalut i cyber-bezpieczeństwa.

 

Rozprawa skazująca Rossa Ulbrichta ma odbyć się 15 maja tego roku. Jego obrona zapowiedziała już złożenie apelacji w tej sprawie.

 

Giełda Silk Road powstała w lutym 2011 roku. Jej nazwa pochodzi od historycznego jedwabnego szlaku handlowego. Giełda szybko zyskała miano największego na świecie internetowego czarnego rynku. Każdy chętny mógł za bitcoiny nabyć tam praktycznie wszystko, poczynając od narkotyków, broni, nielegalnych dokumentów, fałszywych kont bankowych, na usługach seryjnych morderców kończąc. Przez platformę, w efekcie tego rodzaju handlu, miało przewinąć się ponad 213 milionów dolarów w bitcoinach.

 

W październiku 2013 roku, agenci Federalnego Biura Śledczego zatrzymali Rossa Ublrichta i zablokowali działanie giełdy. Szybko miało się jednak okazać, że na jej miejsce powstał niemal identyczny klon – określany mianem Silk Road 2.0, oferujący praktycznie tę samą funkcjonalność i wybór asortymentu. Jednakże i ta platforma została niebawem zamknięta. Jej domniemanemu, nowemu szefowi, również postawiono już zarzuty.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności