Rosja tworzy nowe prawo dot. kryptowalut

Regulacje

Rosja nadal reguluje rynek kryptowalut. Nowa ustawa, jak trafiła teraz do Dumy, zobowiązuje kandydatów startujących w wyborach w Rosji do […]

Rosja nadal reguluje rynek kryptowalut. Nowa ustawa, jak trafiła teraz do Dumy, zobowiązuje kandydatów startujących w wyborach w Rosji do zadeklarowania, czy oni czy ich rodziny posiadają kryptowaluty.

Chcesz kandydować do Dumy? Przyznaj się, czy masz kryptowaluty

Rosyjska Duma Państwowa, niższa izba parlamentu, przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy, który zobowiązuje kandydatów na deputowanych do ujawnienia, czy kupili oni wcześniej jakieś kryptowaluty. Stosowny zapis ma trafić do ordynacji wyborczej. Kandydaci ubiegający się o stanowiska w parlamencie będą musieli ujawnić kwoty, które zainwestowali, aby nabyć cyfrowe aktywa finansowe, a także określić czas, w którym dokonali inwestycji.

Projekt ustawy, który został zaproponowany przez rząd, wprowadza niezbędne zmiany po przyjęciu ustawy „O cyfrowych aktywach finansowych i cyfrowej walucie” – poinformowała agencja informacyjna Prime.

Co jednak ważne, powyższe zasady mają zastosowanie, gdy łączna kwota inwestycji w kryptowaluty przekroczyła całkowity dochód uzyskany przez kandydata i jego gospodarstwo domowe w ciągu ostatnich trzech lat. Równocześnie rosyjscy politycy będą musieli podać szczegóły ujawniające źródło lub wielorakie źródła środków, z których finansowane są takie transakcje.

Nowy akt prawny zmienia dwie ważne ustawy federalne – ustawę „O wyborze Prezydenta Federacji Rosyjskiej” i „O wyborze deputowanych do Dumy Państwowej”.

Zmiany dotyczą także ustaw określających podstawowe prawa wyborcze obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym prawo do udziału w referendach, oraz szereg innych aktów ustawodawczych. Zaktualizowana ustawa wejdzie w życie w pierwszych wyborach, które odbędą się po jej przyjęciu.

W grudniu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał rozporządzenie zobowiązujące urzędników państwowych do ujawnienia posiadanych przez nich kryptowalut. Zgodnie z dokumentem, pracownicy administracji państwowej mają teraz do końca czerwca br. przekazać szczegółowe informacje o tym, gdzie kupili aktywa cyfrowe i podać ich wartość.

rosja prawo

Rosja a prawo dot. kryptowalut

Rosja stara się regulować rynek kryptowalut od kilku lat. Wiadomo, że rządzący chcą wkrótce uderzyć w rynek stablecoinów. Według Interfax, Ivan Zimin, szef działu technologii finansowych banku centralnego, przyznał na spotkaniu związanym z bankowością, jakie zorganizował Rosyjski Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców, że władze chcą ograniczyć rolę takich projektów jak Tether.

– Najprawdopodobniej zrobimy drugi krok, ograniczając użycie [stablecoinów] do rozliczeń. To jest bardzo ważne. Rubel cyfrowy i ogólnie rubel [będą] oficjalnymi środkami płatniczymi. Wszystko inne – stablecoiny, niezabezpieczone prywatne kryptowaluty lub inne substytuty pieniądza – nie będą mogły być używane jako środek płatniczy – powiedział.

Rosja przygotowuje się też do emisji cyfrowego rubla. Zastępca prezesa Banku Rosji Alexey Zabotkin powiedział, że bank planuje ukończyć prototyp waluty do końca 2021 roku. Stwierdził, że prototyp nie będzie obsługiwał „prawdziwych transakcji”, ale raczej posłuży jako punkt wyjścia do budowy ekosystemu.

– Na podstawie tego prototypu, wraz z jego udoskonaleniem, w przyszłym roku rozpoczniemy testy – powiedział Zabotkin.

Tagi
prawo Rosja rosja prawo Rosja ustawa kryptowaluty ustawa

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.