za
putin-bitek

Rosja obniża propozycje kar finansowych za używanie Bitcoina

 

Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej opublikowało niedawno pełną wersję projektu ustawy, która jeżeli przegłosowana w obecnej formie definitywnie zakazałaby tworzenia, dystrybucji lub promocji wszelkiego rodzaju substytutów pieniądza, w tym Bitcoina i innych kryptowalut.

 

W sierpniu tego roku opublikowano pierwszy projekt ustawy, który miał na celu nałożenie kar finansowych na osoby, które „emitują, tworzą lub celowo rozpowszechniają” informacje o publikacjach lub operacjach opartych na kryptowalutach. Te wynosić miały do 60 tysięcy rubli (około 4,5 tysiąca złotych)

 

Projekt w zaktualizowanej formie zmniejsza maksymalny rozmiar kary do 50 tysięcy rubli ( 3,7 tys. złotych).

 

Według nowych zasad, osoby które bezpośrednio rozpowszechniają substytuty pieniądza mogą zostać poddane karze grzywny w wysokości od 20 tysięcy do 40 tysięcy rubli (w porównaniu do oryginalnej ustawy stawki zostały obniżone o 10 tysięcy rubli.). Idąc dalej zasadami nowego rozporządzenia, każdy rozpowszechniający informacje o substytutach pieniądza musi liczyć się z grzywną w wysokości od 5 do 30 tysięcy rubli (pierwszy projekt zakładał kwotę maksymalną do 50 tysięcy rubli).

 

Żaden z publicznych argumentów nie został wzięty pod uwagę. Właśnie dlatego nie potrafimy dostrzec pozytywnych zmian w nastawieniu Ministerstwa Finansów wobec Bitcoina i innych cyfrowych walut” – mówi Artem Tolkachev, dyrektor generalny firmy prawniczej Tolkachev & Partners.

 

Według niego, optymizm w związku ze zmniejszonymi stawkami potencjalnych kar, zarówno dla indywidualnych jednostek jak i dla przedsiębiorstw, nie może być zbyt duży, ponieważ sam konspekt ustawy pozostaje nadal niezmienny, będąc nadal negatywnie nastawionym wobec świata kryptowalut.

 

Jak dowiadujemy się z niedawnego wywiadu z Jewgieniim Volovikiem, szefem Departamentu Informacji i Komunikacji Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Finansowego (odpowiednik FinCEN, który działa w Stanach Zjednoczonych), rząd Federacji Rosyjskiej zmuszony był do wprowadzania kar tego typu gdyż ewentualne zablokowanie walut cyfrowych byłoby z technicznego punktu widzenia niewykonalne.

 

Biorąc pod uwagę niewielkie procentowe zmiany w grzywnach, społeczeństwo rosyjskie nadal nastawione jest sceptycznie do obecnych modyfikacji kar i ograniczeń zachodzących w sferze kryptowalut, które uderzą głównie w osoby chcące wymieniać Bitcoiny na walutę narodową lub obcą.

 

Negatywne nastawienie rządów państw do nowego rodzaju płatności cyfrowych wydaje się być coraz bardziej powszechne w regionie na wschód od naszej granicy. Wczoraj, Narodowy Bank Ukrainy wydał oświadczenie informujące, że kryptowaluty nie mogą być stosowane jako środek płatniczy także na terytorium tego kraju.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności