Prawo, podatki, księgowość

Rosja: niektórzy urzędnicy będą musieli sprzedać swoje Bitcoiny

Niektórzy rosyjscy urzędnicy muszą ujawniać swoje zasoby kryptowalutowe, podczas gdy inni są zobowiązani do posiadania zerowej liczby kryptowalut do 1 [...]

Data publikacji: 23 stycznia 2021

bitbay

Niektórzy rosyjscy urzędnicy muszą ujawniać swoje zasoby kryptowalutowe, podczas gdy inni są zobowiązani do posiadania zerowej liczby kryptowalut do 1 kwietni. To wszystko efekt nowego prawa, jakie weszło w życie.

Nowe prawo w Rosji

Rosja przyjęła swoje prawo dotyczące kryptowalut w styczniu. Problem w tym, że ustawodawstwo to nie daje bezpośredniej odpowiedzi na niektóre pytania, w tym, jak lokalni urzędnicy powinni postępować ze swoimi zasobami kryptowalutowymi. Z niejasnych przepisów wynika, że niektórzy muszą tylko zadeklarować, że mają kryptowaluty, zaś inni powinni w ogóle ich nie posiadać.

Przypomnijmy, że 10 grudnia 2020 r. prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret zobowiązujący niektórych urzędników publicznych do ujawnienia ich zasobów kryptowalutowych do 30 czerwca. Dekret został przyjęty jako część krajowej ustawy „O cyfrowych aktywach finansowych”.

Zgodnie z nowy prawem rosyjscy urzędnicy lub osoby starające się o objęcie urzędu publicznego muszą ujawniać swoje zasoby cyfrowe, a także te, które należą do ich małżonka i dzieci.

Chaos prawny

Tyle że jest też inne rozporządzenie, które zabrania niektórym rosyjskim urzędnikom posiadania jakiejkolwiek kryptowaluty. 28 grudnia 2020 roku rosyjskie Ministerstwo Pracy i Ochrony Socjalnej opublikowało pismo, które przypomina niektórym pracownikom publicznym, że mają obowiązek sprzedać swoje cyfrowe aktywa finansowe i wszelkie waluty cyfrowe do 1 kwietnia, niezależnie od kraju emisji.

To ograniczenie odnosi się w szczególności do osób wymienionych w części 1 art. 2 rosyjskiej ustawy federalnej z dnia 7 maja 2013 r. Nr 79-FL, która zakazuje niektórym kategoriom osób przechowywania środków za granicą, a także korzystania z zagranicznych instrumentów finansowych. Lista obejmuje wiele kluczowych stanowisk publicznych, w tym stanowisk kierowniczych i zastępców szefów urzędów publicznych czy członków rady dyrektorów rosyjskiego banku centralnego.

Chociaż władze rosyjskie wciąż wprowadzają nowe przepisy związane z kryptowalutami dla urzędników publicznych, nie jest jasne, w jaki sposób będą monitorować ich przestrzeganie, bowiem to trudne z technologicznego punktu widzenia. Kryptowaluty zapewniają bowiem anonimowość, więc trudno będzie wykazać, że dana osoba posiada np. Bitcoiny.

rosja bitcoin

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion