za
rosja bitcoin

Rosja nie uzna w najbliższej przyszłości walut cyfrowych za pieniądze

Konferencja Kryptoraport

Rosja nie uzna w najbliższej przyszłości walut cyfrowych za pieniądze – do takich wniosków doszli uczestnicy „okrągłego stołu” poświęconego regulacji kryptowalut.

W czwartek, 25 lipca, na panelu, na którym pojawili się rosyjscy urzędnicy, prawnicy i ekonomiści, omówiono regulacje rynku kryptowalut. Wydarzenie miało miejsce w centrum konferencyjnym „Gazety Parlamentarnej”, redakcji zarządzanej przez Zgromadzenie Federalne, czyli rosyjski parlament.

Rosja: kryptowaluty to odległa przyszłość

rosja mapaEksperci doszli do wniosku, że integracja kryptowalut z rosyjskim systemem finansowym jest kwestią odległej przyszłości. Dodali, że emitowanie pieniędzy innych niż rubel jest uważane przez Konstytucję za nielegalne.

Po drugie, organy nadzoru finansowego są zdezorientowane co do pochodzenia Bitcoina i innych cyfrowych walut. Istnieją też obawy, że wielu przestępców może korzystać z kryptowalut w celach niezgodnych z prawem.

Okrągły stół moderowała senator Ludmiła Bokowa, która pełni funkcję pierwszego zastępcy przewodniczącego Rady Komitetu Federacji ds. Prawodawstwa Konstytucyjnego i Budownictwa Państwowego. Stwierdziła:

“Uważam za celowe nie wymuszanie procesu [regulacyjnego rynku kryptowalut], ale analizowanie doświadczeń większych gospodarek [światowych]. Zobaczmy, w jaki sposób wdrażane są tam regulacje i jakie korzyści lub szkody może uzyskać kraj po wprowadzeniu takich przepisów.”

Gośćmi spotkania byli m.in. Dmitrij Zacharow, członek Komisji ds. Prawnego Wsparcia Gospodarki Cyfrowej Stowarzyszenia Prawników Rosji, Michaił Bykowski, członek tematycznej grupy roboczej „Fintech” w ramach Centrum Kompetencji Gospodarki Cyfrowej i Arseny Poyarkov, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Gospodarki Cyfrowej.

Rosja a narodowa kryptowaluty

Rosja od dawna zmaga się z tematem blockchaina i cyfrowych walut. Dziś i tak już liberalizuje swoje stanowisko.

W czerwcu prezes rosyjskiego banku centralnego Elvira Nabiullina powiedziała, że trwają rozmowy nt. emisji narodowej cyfrowej waluty (CBDC). Dodała jednak, że jej powstanie nie jest kwestią najbliższej przyszłości. Podkreśliła też potrzebę sprawdzenia najpierw faktycznej niezawodności technologii blockchain, która leży u podstaw wielu proponowanych modeli CBDC. Dopiero w skutek takich badań i ich pozytywnych rezultatów możliwe byłoby wyemitowanie tego typu e-waluty. Dodała, że takie rozwiązanie wymaga  „niezawodności”. Jej zdaniem takie technologie, które mają stać się podstawą funkcjonowania państwa, muszą być „dojrzałe”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności