Kenneth Rogoff: Bitcoin to zabezpieczenie przed dystopią

2021-01-23 Bitcoin w mediach Świat Wiadomości

Kenneth Rogoff, profesor ekonomii z Uniwersytetu Harvarda, nadal uważa, że Bitcoin nie zostanie safe haven. Swoje zdanie wyraził w czasie […]

Kenneth Rogoff, profesor ekonomii z Uniwersytetu Harvarda, nadal uważa, że Bitcoin nie zostanie safe haven. Swoje zdanie wyraził w czasie rozmowy z Bloombergiem, jaka miała miejsce w czwartek.

Kenneth Rogoff: Bitcoin w dystopijnej przyszłości

Ekonomista jest zdania, że BTC może się przydać, ale tylko w przypadku, jeśli na świecie zapanuje pełna dyktatura.

Wiesz, można sobie wyobrazić, że [Bitcoin] może się to przydać w dystopijnej przyszłości, ale myślę, że rządy nie pozwolą na pseudonimowe transakcje na dużą skalę. Po prostu nie pozwolą na to. W życie wejdzie stosowne rozporządzenie. Rząd wygra. Nie ma znaczenia, jaka jest technologia – powiedział.

Czy ma rację? Bitcoin był już atakowany przez wiele autorytetów „starej” ekonomii. Zwolennik złota Peter Schiff często krytykuje BTC. Inwestor Warren Buffett określił kiedyś kryptowalutę jako „trutkę na szczury do kwadratu”. Z kolei komentator finansowy Dennis Gartman wyraził sceptycyzm wobec Bitcoina pod koniec 2020 roku. A to tylko parę przykładów.

Jednak mimo powyższego adopcja Bitcoina nadal rośnie, podobnie jak cena. Nie tak dawno BTC przebiło nawet ATH z 2017 r., osiągając nowy szczyt na poziomie 42 000 USD po tym, jak wiele dużych firm z głównego nurtu przyznało, że zaczęło skupować BTC w 2020 roku.

Myślę, że zgadzam się, że to spekulacja – powiedział jednak Rogoff o Bitcoinie. – Byłem sceptykiem względem Bitcoina… cena poszła w górę, ale pojawia się ostateczne pytanie, do czego [BTC] służy. Czy to jest wartościowy, ponieważ ludzie myślą, że jest wartościowy? – zapytał i dodał, że w pewnym momencie bańka na kryptowalutach znów pęknie. – Myślę, że na dłuższą metę, jeśli [BTC] nie ma zastosowania… tak, ta bańka pęknie. Mam nadzieję, że nie ma w praktyce tak cennego zastosowania [jak sugerowałem], bo przypuszczam, że jest to zabezpieczenie przed dystopią.

Cena BTC

Mimo sceptycyzmu Rogoffa, BTC kosztuje dziś 33 000 USD, czyli 3,5 proc. więcej niż 24 h wcześniej i 8,5 proc. mniej niż 7 dni wcześniej. Na rynku trwa korekta.

Rogoff

Tagi
bitcoin btc Rogoff

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.