fbpx

Wiadomości

Właściciel giełdy RG Coins prał pieniądze za pomocą Bitcoinów

Właściciel bułgarskiej giełdy kryptowalut RG Coins został skazany za pranie pieniędzy przy pomocy Bitcoinów. Okazało się, że współpracował z grupą […]

bitbay

Właściciel bułgarskiej giełdy kryptowalut RG Coins został skazany za pranie pieniędzy przy pomocy Bitcoinów. Okazało się, że współpracował z grupą hakerów z Europy Wschodniej.

RG Coins platformą do prania pieniędzy?

RG Coins Chodzi o Rossena Iossifova, 53-letniego obywatela Bułgarii i właściciel giełdy kryptowalut RG Coins, który został teraz uznany winnego za pranie pieniędzy. Współdziałał z międzynarodową grupą oszustów internetowych, którzy okradali ludzi za pomocą systemu fałszywych aukcji w Interncie.

Iossifov został uznany za winnego przez federalną ławę przysięgłych we Frankfurcie w stanie Kentucky.

Śledczy odkryli, że w wyniku działalności całej grupy ok. 900 obywateli USA zostało oszukanych. Na czym dokładnie polegał scam? Wspólnicy Iossifova z Rumunii ogłaszali się na popularnych platformach aukcyjnych, takich jak eBay i Craigslist. Twierdzili, że mają do sprzedania towarów o wysokiej wartości. Chodziło głównie o drogie samochody. Oczywiście te ostatnie nie istniały, a aukcje były formą wyłudzania środków od naiwnych nabywców.

Zgodnie z komunikatem Departamentu Sprawiedliwości oszuści dostarczali nawet swoim ofiarom fałszywe dokumenty i faktury ze znakami towarowymi renomowanych firm. Wszystko miało jeden cel: stworzyć pozory legalności i autentyczności produktów. Zatrudniali nawet personel centrum telefonicznego i „personel pomocniczy”, aby zmniejszyć obawy kupujących i zwiększyć wiarogodność.

Pranie pieniędzy

Gdy dochodziło do zakupu środki trzeba było wyprać. Po otrzymaniu płatności Iossifov zamieniał więc fundusze na kryptowaluty i przekazywał je zagranicznym podmiotom zajmującym się praniem brudnych pieniędzy. Robił to w pełni świadomie od września 2015 r. do grudnia 2018 r. Ponoć łącznie przeprał środki o wartości ponad 4,9 miliona USD, które trafiły do jego wspólników.

Aresztowania całej grupy zostały przeprowadzone przez władze stanowe i federalne Stanów Zjednoczonych przy pomocy rumuńskiej policji krajowej i Rumuńskiej Agencji Ścigania Przestępczości Zorganizowanej.

Iossifov jest jednak tylko jednym z kilkunastu oskarżonych. Trzech innych przestępców jest obecnie na wolności. Z Rumunii dokonano też ekstradycji kilkunastu członków gangu.

Firma RG Coins została założona w kwietniu 2014 roku. Oficjalnie sprzedaje portfele sprzętowe i umożliwia wymianę kryptowalut w regionie Europy Wschodniej.

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion

Newsletter

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą politykę prywatności.