za

Rezerwy walutowe Polski na rekordowym poziomie

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Polska może dziś pochwalić się rekordowymi w swojej historii rezerwami walutowymi. W grudniu ich wartość wyniosła 154 mld USD. Do tego nasz banku centralny po raz pierwszy od 10 lat sprzedawał na rynku polską walutę za dewizy w celu osłabienie złotego.

Rezerwy NBP

Pod koniec 2020 r. NBP posiadał już aktywa rezerwowe o wartości dokładnie 154,2 mld USD. To o 9,8 mld USD więcej niż miesiąc wcześniej. Wzrosła również wartość złota, jakie jest zgromadzone przez polski bank centralny. Pod koniec grudnia było ono warte niemal 14 mld USD. Z kolei rezerwy wyceniane w euro po wzroście o 5,1 mld sięgnęły 125,6 mld euro.

Przypomnijmy jednak, że w grudniu NBP kilkukrotnie interweniował na rynku walutowym w celu osłabienia złotego.

Narastająca ostatnio presja na wzrost wartości złotego jest bardzo niepokojąca i bardzo szkodliwa. Szkodliwa z widzenia odbicia wzrostu naszego punktu wyjścia i dynamiki eksportu. W sytuacji naszej projekcji inflacji w przyszłym roku na niskim poziomie, tworzy to oczywiście przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego – powiedział prezes Adam Glapiński.

“Co ciekawe interwencje trwały tylko do przedpołudnia 31 grudnia – potem bank centralny przestał sprzedawać polską walutę i kursu EUR/PLN spadł z 4,62 do 4,51. Eksperci podejrzewają, że osłabienie polskiej waluty miało na celu poprawę wyniku NBP, a w konsekwencji – większy zastrzyk środków do budżetu państwa w tym roku. Według szacunków analityków z banku centralnego, kurs opłacalności eksportu znajduje się w pobliżu 4 zł za euro. Ekonomiści Citi Handlowego szacują, że grudniowe interwencje polskiego banku centralnego wyniosły prawdopodobnie 6,7 mld USD”

– analizuje bankier.pl.

Dokładne dane

Z danych NBP wynika, że ​​w 2019 r. w polskich rezerwach walutowych dominowały właściwie aktywa dolarowe – stanowiły 51 proc. Na dalszych miejscach znalazły się euro (20 proc.), funt (12 proc.), dolar australijski (8 proc.), korony norweskie (6 proc.) i dolary nowozelandzkie (3 proc.).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności