Rewolucyjna ustawa dot. technologii blockchain

Blockchain

Bardzo interesujące newsy dochodzą do nas zza naszej zachodniej granicy. Okazuje się, że niemieccy urzędnicy przygotowują projekt ustawy, który zezwalałby na emisję obligacji opartych na blockchainie. Prace są na tyle zaawansowane, że nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już za parę miesięcy – latem br. O sprawie napisał 9 maja lokalny magazyn biznesowy Handelsblatt.

Media o sprawie poinformował ponoć deputowany Bundestagu, Thomasa Heilmanna z CDU. Jeśli można mu wierzyć, przepisy są już gotowe, zaś całokształt ustawy ma poparcie czołowych polityków rządzących krajem. Okazuje się więc, że technologi sieci bloków zyskuje coraz więcej sojuszników.

Heilmanna dostrzega w blockchainie duży potencjał i uznaje, że skorzystają z niego te państwa, które szybciej w mądry sposób uregulują nowy rynek

„Uważamy za sprawę najwyższej wagi, abyśmy wprowadzili technologię blockchain dla Niemiec, a konkretnie [by miało to miejsce] w 2019 r.”

– podsumowuje na łamach Handelsblatt polityk.

Blockchain dla Niemiec

Niemcy były dotąd znane z dość ostrożnej polityki względem zarówno blockchaina, jak i kryptowalut. Władze krajowe zachowywały niejako zdrowy dystans do Bitcoina, wszelkich altcoinów i w szczególności całego rynku ICO. Całe szczęście niemieckie elity zauważyły zmiany zachodzące w świecie fintech i ich stanowisko ewoluowało. Priorytetem staje się idea tokenizacji.

„Rząd krajowy wreszcie się obudził”

– nie ma wątpliwości Frank Schaeffler, ekspert ds. blockchain z niemieckiej FDP. Powiedział mediom też, że:

„Teraz trzeba szybko działać. Emitenci i inwestorzy kryptowalut poszukują regulowanego rynku finansowego dla swoich działań, co możemy zapewnić na arenie międzynarodowej. Niemcy mają szansę zająć tutaj kluczową pozycję.”

Inne kraje

Na kwestię blockchaina otwiera się też Unia Europejska. Choć to Szwajcaria pozostaje centrum nowej technologii na kontynencie wraz ze swoją KryptoDoliną z Zug, gdzie siedziby ma wiele innowacyjnych startupów z tego rynku.

Z kolei w zeszłym miesiącu Liechtenstein wprowadził obligacje typu blockchain dla sektora nieruchomości. Za to w tym tygodniu władze państwa przegłosowały jeszcze nowe przepisy dotyczące regulacji tokenizacji i blockchaina.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Blockchain Bundestag Niemcy obligacje technologia
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.