za
crypto monitoring

Raport Rady Stabilności Finansowej: Kryptowaluty wymagają uważnego monitorowania

Konferencja Kryptoraport

Rada Stabilności Finansowej (Financial Stability Board – FSB), będąca organem doradczym grupy G20, opublikowała właśnie raport podkreślający możliwe implikacje wykorzystania technologii kryptowalut dla globalnej stabilności finansowej.

 

Rada Stabilności Finansowej (Financial Stability Board – FSB), będąca organem doradczym grupy G20, opublikowała właśnie raport podkreślający możliwe implikacje wykorzystania technologii kryptowalut dla globalnej stabilności finansowej.

 

Jak wyczytujemy z dokumentu, kryptowaluty, z racji swojej relatywnie niskiej jeszcze kapitalizacji rynkowej i stosunkowo wciąż ograniczonego zastosowania w codziennych transakcjach finansowych, nie stanowią na obecną chwilę zagrożenia dla stabilności finansowej. Jednakże, jak zaznaczają autorzy raportu, sytuacja ta może w przyszłości ulec zmianie:

 

Rynki te pozostają małe w porównaniu do globalnego systemu finansowego, zaś krypto-aktywa nie są jeszcze powszechnie wykorzystywane w transakcjach finansowych, jednakże rynki zmieniają się gwałtownie. Rozwój platform handlu krypto-aktywami … wprowadzanie nowego rodzaju produktów finansowych (takich jak fundusze inwestycyjne i powiernicze czy produkty giełdowe) oraz wzrastające zainteresowanie inwestorów indywidualnych, podnoszą kwestie dotyczące wpływu krypto-aktywów na stabilność finansową” – czytamy w dokumencie.

 

Obecny raport stanowi krok naprzód w stosunku do poprzedniego dokumentu FSB, opublikowanego w lipcu, w którym podkreślano również, iż kryptowaluty nie stanowią jeszcze istotnego ryzyka dla globalnej stabilności finansowej. Obecny dokument, utrzymany jest już jednak w bardziej zdecydowanym tonie:

 

Jednakże, krypto-aktywa podnoszą kilka szerszych kwestii z zakresu polityki, tym samym w świetle szybkości rozwoju rynkowego, wymagane jest [ich] uważne monitorowanie”.

 

Możliwe implikacje rozwoju technologii kryptowalut dla ogólnej stabilności finansowej to według raportu FSB: ryzyko utraty reputacji i zaufania do tradycyjnych instytucji finansowych oraz regulujących je organów; ryzyko powstające z bezpośredniego lub pośredniego narażenia instytucji finansowych na rynki krypto-aktywów; ryzyko powstające w przypadku gdy krypto-aktywa staną się szeroko wykorzystywane w codziennych płatnościach i innego rodzaju rozrachunkach; a także ryzyko wynikające z kapitalizacji rynkowej oraz tzw. efektu majątkowego.

 

Ponadto, jak zaznaczają autorzy raportu, kryptowaluty podnoszą również problematyczne kwestie z zakresu polityki, które choć nie stanowią obecnie zagrożenia z perspektywy stabilności finansowej, wymagają również dodatkowej uwagi na poziomach narodowych i międzynarodowych.

 

Wśród nich FSB wymienia m.in.: potrzebę ochrony interesów konsumentów i inwestorów; ryzyko dotyczące integralności rynku, kwestie dotyczące prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu; oszustwa finansowe i związane z tym unikanie odpowiedzialności karnej; uchylanie się od zobowiązań podatkowych; ograniczenie kontroli przepływu kapitału.

 

FSB zwraca również uwagę na ryzyko obecne wewnątrz samych kryptowalut i związanych nimi rynków, wskazując przy tym na: niską płynność środków kryptowalutowych, wykorzystywanie dźwigni, ryzyko rynkowe związane z wysoką niestabilnością cenową kryptowalut; ryzyko technologiczne i operacyjne; czy też nielegalna dystrybucja papierów wartościowych.

 

Ze względu na powyższe cechy, FSB stwierdza, iż na obecną chwilę kryptowaluty nie posiadają kluczowych atrybutów charakterystycznych dla narodowych kryptowalut, nie służąc jako powszechnie akceptowane środki płatnicze, stabilne środki przechowywania wartości czy też jednostki rozliczeniowe.

 

Utworzona po szczycie G20 w Londynie w 2009 r. Rada Stabilności Finansowej jest międzynarodowym organem monitorującym globalny system finansowy i zgłaszającym zalecenia na jego temat. Jej działania zakładają koordynację działań zarówno krajowych władz finansowych, jak i międzynarodowych organów ustanawiających normy w procesie opracowywania solidnych zasad regulacyjnych, nadzorczych i innych w odniesieniu do sektora finansowego.

 

W skład rady wchodzą przedstawiciele krajowych organów nadzoru finansowego grupy G20 oraz Komisji Europejskiej. Rada Stabilności Finansowej finansowana jest z funduszy Banku Rozrachunków Międzynarodowych. Główna siedziba FSB znajduje się w szwajcarskiej Bazylei.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności