za

Quadriga CX była piramidą – uważają śledczy

2020-06-15
Wiadomości
Nexo Earn Aplikacja

Quadriga CX, znana, upadła giełda kryptowalut z Kanady, była ponoć piramidą finansową. Taką teorię wysnuli  śledczy badający aferę związaną z firmą.

Quadriga CX piramidą?

“To, co miało miejsce na Quadriga, było staroświeckim oszustwem zapakowanym we współczesne technologie. Nie ma nic nowego w piramidach finansowych, nieautoryzowanych transakcjach funduszami klientów i przejmowaniu aktywów”

– napisała Komisja Papierów Wartościowych w Ontario (OSC) w opublikowanym parę dni temu raporcie.

quadriga cxTo owoc trwającego blisko rok dochodzenia OSC. Jak odkryto, straty inwestorów wcale nie były spowodowane tym, że po śmierci właściciela spółki stracono hasła do portfeli giełdy.

“Większość strat aktywów – ok. 115 mln CAD (84 mln USD) – była wynikiem oszukańczych transakcji na platformie. [Gerald] Cotten [właściciel giełdy – przyp. bitoin.pl] otwierał własne rachunki pod fałszywymi nazwiskami, zapisując na rachunkach nieistniejące aktywa w walutach i kryptowalutach, którymi handlował z niczego niepodejrzewającymi klientami”

– napisano w raporcie.

Ustalono też, że Cotten pokrywał straty firmy z depozytów klientów, “co oznacza, że Quadriga działała jak piramida finansowa”.

Milionowe straty

Wiadomo, że 28 mln CAD (20 mln USD) Cotten stracił, bowiem bezmyślnie inwestował te środki na innych giełdach z kryptowalutami. Cześć środków wydał na własne wydatki.

“Pod koniec działalności Quadriga prawie nie miała aktywów i działała jak obrotowe drzwi – depozyty nowych klientów były natychmiast przekierowywane na pokrycie wypłat innych klientów”

– napisano dalej w raporcie.

Ponoć nie wpadł wcześniej z powodu pewnej ignorancji urzędników. Wykorzystał np. wiarę w transparentność technologii blockchain. Do tego doszły słabe regulacje na rynku kryptowalut w Kanadzie.

“Od 2016 r. Cotten jako jedyny kontrolował firmę, która miała setki tysięcy klientów i przez którą przeszło ponad miliard dolarów transakcji w walutach i ponad 5 milionów jednostek kryptowaluty. Działał jak chciał, bez systemów kontroli wewnętrznej i księgowości”

– dodają eksperci.

Przypomnijmy, że oficjalnie problemy firmy zaczęły się pod koniec 2018 r., gdy Cotten zmarł w czasie wyjazdu do Indii. Osoby związane z giełdą twierdziły, że giełda nie może wypłacić klientom ich środków, bowiem te są na portfelach, do których dostęp miał tylko Cotten.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności