za

3 powody, dlaczego warto teraz optymistycznie patrzeć na przyszłość kryptowalut

2020-03-24
Bitcoin
Konferencja Kryptoraport

Tak, wiemy, to nadal ciężki czas dla inwestorów, zwłaszcza na naszym rynku. Może dziś – gdyby nie koronawirus – za 1 BTC płacono by 15 000 USD. Niestety jest inaczej. W tym tekście zastanowimy się jednak nad tym, dlaczego warto optymistycznie patrzeć na przyszłość kryptowalut.

Przyszłość kryptowalut

W porządku, wiemy, że takie artykuły to trochę wróżenie z fusów. Nikt z nas nie zna przyszłości (jeśli macie namiar na dobrą wróżkę, dajcie znać!), ale warto zastanowić się nad tym, dlaczego warto dziś być optymistą. Przynajmniej w kwestii kryptowalut.

Blockchain uratuje gospodarkę i politykę

blockchain ibmPodstawą Bitcoina jest blockchain. Teraz, gdy żyjemy w czasie, gdy łańcuchy dostaw są przerywane, a specjaliści od logistyki rwą sobie włosy z głowy, blockchain przez swoją transparentność może okazać się idealnym wynalazkiem. Duże firmy i rządy będą chciały tworzyć systemy oparte na tej technologii. Nie chodzi tylko o dostawy. Możemy też liczyć na rozwój programów do rejestrowania głosów wyborczych i ogólny skok zainteresowania inteligentnymi umowami.

Na powyższym może skorzystać głównie Ethereum, ale nie łudźmy się, inwestorzy choćby ze względów spekulacyjnych łakomym okiem spojrzą też na Bitcoina i inne czołowe kryptowaluty.

Dodruk i niszczenie walut fiat

s&p 500To akurat argument, który pada bardzo często, ale ten tekst byłby niepełny, gdybyśmy go pominęli.

Fed, EBC, Ludowy Bank Chin a nawet NBP – niemal wszystkie banki centralne drukują dziś pieniądze na potęgę. Powód jest oczywisty – liczą, że tak przezwyciężą kryzys gospodarczy. To oczywiście nie ma większego sensu, ale nawyki bankierów robią swoje. Gdy Smith, Kowalski i Lee z przerażeniem zauważą, że płacą na bochenek chleba 3 razy więcej niż np. rok temu, zaczną uciekać w alternatywne waluty. Miało to już miejsce np. w Wenezueli i może zacząć mieć też w Polsce (nie straszymy, ale ostrzegamy!).

Bitcoin może zyskać, bowiem jest idealną odpowiedzią na słabnące waluty narodowe.

Epidemia w Chinach dobiega końca, a zbliża się halving

Po pierwsze, wiadomości nie tylko z Chin napawają optymizmem. Liczba zachorowań “wypłaszcza się” też w Lombardii, gdzie rozpoczęła się epidemia we Włoszech. W Polsce czy w Wielkiej Brytanii najgorsze przed nami, ale jest szansa, że do maja sytuacja się unormuje. Z kolei wtedy czeka nas też halving w sieci BTC, który jeszcze niedawno był uważany za bardzo byczy sygnał i w poprzednich latach zaczynał niejako bańki spekulacyjne na kryptowalutach (choć powiedzmy sobie to szczerze: owoce zmiany nagrody dla górników były widoczne w cenie tak naprawdę trochę później).

Kumulacja tych dwóch czynników (plus może jeszcze jakiś good news o pracach nad szczepionką na koronawirusa) może sprawić, że w mocny sposób powrócimy do hossy.

Jak będzie? Tego nie wie nikt…

Na koniec ważne zdanie. Pamiętajcie, że na naszym portalu przedstawiamy wam pewne scenariusze, ale już w kwestii inwestycji musicie podejmować decyzje samodzielnie.

Ten optymistyczny wywód zakończymy nutką chłodnego realizmu. Dziś nikt nie wie, co przyniesie najbliższa przyszłość. Najprawdopodobniej wirus z Wuhan zostanie opanowany. Pamiętajcie jednak, że problemem nie jest już choroba, ale kryzys gospodarczy, który może przyćmić ten z 2008 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności