za

Prezes GPW: euro nie zdało egzaminu

European Halving Party 2024

[vc_row][vc_column][vc_column_text]- Przedsiębiorczość polskich firm oraz własna waluta pozwoliły ochronić polską gospodarkę w czasie pandemii, euro nie zdało tego egzaminu – twierdzi prezes GPW Marek Dietl. Jego zdaniem nadal pozostajemy częściowo zieloną wyspą, bowiem państwa strefy euro gorzej poradziły sobie z koronakryzysem.

Prezes GPW krytykuje euro

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych na swoim profilu na Linkedin stwierdził, że Polsce udało się uratować aż 97,2 proc. gospodarki sprzed COVID-19.

Zawdzięczamy to przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy posiadają wyjątkową zdolność adaptacji w trudnych warunkach. W krytycznym dla ich działalności momencie polskie firmy umiejętnie skorzystały z solidnej ochrony w postaci ponad 170 mld złotych, jaką zapewniły im rządowe tarcze antykryzysowe. Dziś produkują więcej niż przed kryzysem: w grudniu 2020 roku produkcja przemysłowa była wyższa o 11,2 procent niż w analogicznym okresie rok wcześniej – zaznaczył.

Dodał, że poprzedni rok niejako potwierdził konkurencyjność krajowych biznesów. Nadwyżka eksportu nad importem na koniec listopada sięgnęła bowiem aż 51 mld złotych.

Złoty pomógł polskiej gospodarce

Według szefa GPW, polskiej gospodarce pomogła własna waluta. Według niego, złoty przyczynił się do ograniczenia deficytu i przy okazji niwelowania nierówności w zasobach kapitału oraz w produktywności Polaków. Euro ponoć wypadło na tym tle słabo.

Tymczasem euro nie zdało egzaminu w czasach pandemii. W strefie euro, zamieszkałej przez 342 mln osób, udało się utrzymać jedynie 93,2 proc. gospodarki. W ubiegłym roku spowolniła ona dwukrotnie w porównaniu do spadku światowego PKB a w krajach południa Europy – Hiszpanii i Grecji, recesja była dwucyfrowa. Kraje będące poza strefą euro wypadają na tym tle znacznie lepiej. W kryzysowym roku uratowały 96,5 proc. wartości gospodarki. To jednoznacznie pokazuje, że wspólna polityka monetarna nie służy gospodarce i obywatelom strefy euro – podsumował.

Dietl dodał do postu grafikę dot. poziomu uratowania gospodarki przez kraje UE w 2020 r. wyrażoną w procentach. Wynikało z niej, że Polska znalazła się na drugim miejscu, po Litwie (99,1 proc.) i przed Estonią (97,1 proc.). Na końcu zestawienia znalazły się Hiszpania (89,8 proc.), Grecja (90 proc.) oraz Malta (91 proc.).

prezes gpw[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności