Bezpieczeństwo

Bezpieczne jak w banku? Nie przy takich pracownikach…

Banki niemal z definicji są miejscami, gdzie można w bezpieczny sposób deponować pieniądze. Ufamy im też pod kątem przechowywania naszych […]

Data publikacji: 8 lipca 2020

bitbay

Banki niemal z definicji są miejscami, gdzie można w bezpieczny sposób deponować pieniądze. Ufamy im też pod kątem przechowywania naszych danych osobowych. Okazuje się jednak, że powinniśmy ograniczyć nasze zaufanie…

Pracownica banku z „lekkim” podejściem do pracy

Portal Bankier.pl informuje dziś, że pewna pracownica banku złamała tajemnicę bankową. Umożliwiła bowiem dostęp do konta klienta osobom trzecim. W ten sposób zmieniono w systemie instytucji numer telefonu powiązany z kontem i pozwolono na dostęp do bankowości elektronicznej osobom do tego niepowołanym. Kobiecie grozi za to do 3 lat więzienia lub wysoka grzywna.

Sprawę skomentował Bankierowi.pl starszy sierżant Dariusz Rajski z biura prasowego wrocławskiej policji. Wiadomo, że zatrzymano już trzy osoby: samą pracownicę banku oraz dwóch mężczyzn.

Pracownica banku zmieniła zapisy w elektronicznym systemie bankowym na koncie jednego z klientów. Zmieniając jego kontaktowy numer telefonu, umożliwiła dostęp do konta kanałem mobilnym przez osoby trzecie. Każda operacja w systemie zostawia jednak po sobie ślad, dlatego nietrudno było wskazać osobę, która była autorem tych zmian – powiedział Rajski.

Kradzież

pracownica bankuNiestety nie chodziło tylko o analizę wydatków i wpływów poszkodowanego właściciela konta. 38-letnia pracownica banku udostępniając dwóm mężczyznom konto niejako pomogła im w kradzieży. Z tego zniknęło bowiem blisko 15 tys. zł.

Kobieta została zatrzymana około południa w placówce banku, w której pracowała. Pierwszy z mężczyzn wpadł w ręce mundurowych jeszcze tego samego dnia w okolicy swojego domu, a drugi mężczyzna został zatrzymany na terenie Gdyni następnego dnia. Mieli oni złożyć wnioski o udzielenie dwóch pożyczek na łączną kwotę ponad 60 tys. zł. Do udzielenia tych pożyczek na szczęście nie doszło – przekazał policjant.

Kobieta usłyszała już zarzut złamania tajemnicy bankowej. Mogą grozić jej za to różne kary: od wysokiej grzywny po karę pozbawienia wolności do trzech lat. Mężczyźni będą zaś sądzeni za próbę wyłudzenia pożyczki.

To jednak nie koniec pracy śledczych nad tą sprawą. Policjanci sprawdzają, czy te osoby nie mają na swoim koncie innych tego typu czynów – dodał rzecznik.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion