za
virgil griffith sąd

Pozew zbiorowy przeciwko OneCoin

2019-05-08
Kryptowaluty
European Halving Party 2024

Miało być tak pięknie! Szybki i spektakularny zwrot inwestycji, równie szybkie bogactwo i przyśpieszona emerytura. Niestety projekt OneCoin kończy się kompromitacją, a jego twórcom grozi kara więzienia…

W marcu br. amerykański prokurator wydał nakaz aresztowania założycieli projektu. Konstantin Ignatov i jego siostra Ruja Ignatova, zostali ostatecznie aresztowani 6 marca 2019 roku w Los Angeles. Rodzeństwo zostało oskarżone o „oszustwa związane z papierami wartościowymi i praniem pieniędzy”.

Pozew zbiorowy

To jednak nie wszystko. Teraz okazuje się, że sprawy w swoje ręce biorą inwestorzy projektu. Christine Grablis, który zainwestowała w OneCoiny, pozywa teraz ich emitentów. Uważa system inwestycyjny pseudokryptowaluty za oszustwo. Domaga się też odszkodowania. Szuka przy tym innych pokrzywdzonych, bowiem chce zorganizować pozew zbiorowy przeciwko twórcom OneCoina.

Podmiotami i osobami pozwanymi przez byłą inwestorkę mają być firma OneCoin Ltd, a także Ruja Ignatova, Konstantin Ignatov, Sebastian Greenwood, Mark Scott, a także ewentualne inne potencjalne strony.

Greenwood jest współzałożycielem i „twarzą” OneCoina. Scott z kolei jest licencjonowanym adwokatem, który jest oskarżony o wykorzystywanie swojej wiedzy prawniczej w celu pomagania firmie w kwestii prania pieniędzy za pośrednictwem różnych funduszy hedgingowych.

Silver Miller, firma prawnicza, która będzie reprezentować kryptowalutowych inwestorów, wydała już komunikat prasowy, w którym instruuje poszkodowanych, w jaki sposób mogą oni uczestniczyć w pozwach zbiorowych.

Projekt, który miał zmienić świat czy przekręt dekady?

OneCoin powstał w 2014 roku. Swoją siedzibę posiadał w Sofii i od początku funkcjonował jako sieć marketingowa (MLM).

Spotkania projektu przypominały raczej pranie mózgów, a nie merytoryczne debaty.  Konstantin, pytany kiedyś o to, kiedy można wypłacić środki z projektu, odparł:

„Jeśli jesteś tutaj, by wypłacić pieniądze, opuść ten pokój teraz, ponieważ nie rozumiesz, czym jest ten projekt.”

Uwaga na piramidy!

Przed projektem ostrzegało w Polsce m.in. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, które zgłosiło swoje zastrzeżenia do samego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W podobnym tonie swoją interpelację poselską pisało biuro poselskie Mirosława Suchonia (Nowoczesna).

Duże kontrowersje budził także DasCoin, którego sprawę badają dziś polskie służby. W sprawie tego drugiego projektu interpelację poselską pisała posłanka Mirosława Nykiel (Platforma Obywatelska), zaś zgłoszenie do prokuratury przygotowała fundacja Trading Jam.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności