Prawo i polityka

Poseł Przemysław Koperski chce regulacji rynku kryptowalut

Poseł Przemysław Koperski (Lewica) przygotował kolejną interpelację dot. rynku kryptowalut. Pyta w niej polski rząd, czy ten planuje uregulować rynek [...]

Data publikacji: 25 grudnia 2020

bitbay

Poseł Przemysław Koperski (Lewica) przygotował kolejną interpelację dot. rynku kryptowalut. Pyta w niej polski rząd, czy ten planuje uregulować rynek cyfrowych walut w naszym kraju.

Poseł Koperski ma pytanie do władz

Koperski już wcześniej pytał resort finansów, czy ten ma plany dot. emisji cyfrowej złotówki. Tym razem postanowił zorientować się w kwestii regulacji rynku kryptowalut.

W swojej interpelacji napisał:

„W wielu państwach obserwujemy zwiększającą się adopcję kryptowalut. Zdecentralizowane waluty oparte na technologii blockchain są skupywane już nie tylko przez małych inwestorów detalicznych, jak miało miejsce jeszcze rok temu, ale także duże firmy. Wystarczy wymienić tutaj takie podmioty z Wall Street jak Square czy MicroStrategy. Korporacje czasami podkreślają, że wobec spodziewanej rosnącej inflacji dolara traktują bitcoiny jako rodzaj tzw. bezpiecznej przystani, czyli aktywo, które może zachować wartość w czasie kryzysu. Ponadto na całym świecie rośnie liczba giełd kryptowalut, kantorów i bitomatów (urządzeń przypominających bankomaty, za pomocą których można skupować cyfrowe waluty). Wraz z tym rośnie liczba inwestorów detalicznych, którzy skupują bitcoiny jako swoją inwestycję.

Problemem rynku pozostaje brak świadomości inwestorów co do bezpiecznego przechowywania kryptowalut. Nadal większość inwestorów deponuje je na giełdach. Gdy te upadają, klienci tracą środki, co widzieliśmy już w przypadku np. japońskiej platformy Mt. Gox czy polskiej Bitmarket. Kryptowaluty powinny być przechowane w portfelach/na kontach ich właścicieli. Niestety nadal większość z tych ostatnich ignoruje ten fakt. Alternatywą jest uregulowanie systemu bankowego w taki sposób, by użytkownicy np. bitcoina mogli deponować swoje cyfrowe aktywa w bankach.

Początkiem roku weszła w życie niemiecka ustawa o praniu pieniędzy, która pozwala instytucjom finansowym oferować swoim klientom kryptowaluty i ich deponowanie. Jest to też zgodne z tegorocznym komunikatem kontrolera waluty w USA, w którym stwierdzono, że konsumenci powinni mieć możliwość przechowywania swoich kryptowalut w bankach.”

W związku z powyższym poprosił polskie władze o odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Czy Ministerstwo Finansów wraz z KNF planują uregulowanie rynku kryptowalut w taki sposób, by inwestorzy mogli deponować np. bitcoiny w bankach.
  2. Czy rząd RP planuje nabycie kryptowalut jako alternatywy dla złota w ramach zakupu rezerw?
  3. Czy są plany dotyczące przygotowania akcji edukacyjnej związanej z kryptowalutami – objaśniającej np. jak je bezpiecznie przechowywać i jak nie dać się oszukać przy ich zakupie/sprzedaży?

W chwili pisania tego tekstu, władze nie udzieliły jeszcze posłowi odpowiedzi.

Pod interpelacją podpisali się też: Katarzyna Ueberhan, Monika Falej, Jan Szopiński, Katarzyna Kretkowska, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Karolina Pawliczak, Wanda Nowicka, Marcin Kulasek, Andrzej Szejna, Katarzyna Kotula, Anita Kucharska-Dziedzic i Joanna Senyszyn.

Invest Cuffs 2021

geco one rejestracja

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Black Friday Promotion

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.