Jaki portfel bitcoin wybrać?

 

jakiportfel600

 

 

Do wyboru mamy wiele portfeli dostosowanych do różnych potrzeb. Kierując się wyborem portfela należy odpowiedzieć sobie na 2 główne pytania:

 

Jakiego poziomu bezpieczeństwa potrzebujemy i czy mamy zamiar przechowywać w nim znaczną ilość środków?

Czy chcemy używać bitcoina tylko na naszym komputerze, na telefonie komórkowym/tablecie  czy też na dowolnym komputerze w  dowolnym miejscu na świecie gdzie mamy dostęp do przeglądarki internetowej.

Pragniemy z góry zaznaczyć, że poziom bezpieczeństwa jest bardzo wysoki w przypadku większości portfeli i zależy on bardziej od bezpieczeństwa naszego komputera.

 

Do długoterminowego przechowywania większych środków (swoisty sejf) polecamy portfele offline (nie podłączone do Internetu) np. PaperWallet - portfel na papierze lub Portfele sprzętowe - w postaci Klucza USB. Bardzo bezpieczne lecz z ograniczoną mobilnością. Możemy używać na dowolnym komputerze z wolnym gniazdem USB i na smartphone obsługujących urządzenia USB przy użyciu specjalnej przejściówki ("USB OTG"). Nie nadają się do płacenia np. w restauracji (choć nie wszystkie). Zobacz poradnik ""

 

Jeżeli zaś nie potrzebujemy sejfu lecz funkcjonalnego portfela do przechowywania normalnych ilości bitcoinów i robienia przelewów, wybór już zależy od tego jakiego poziomu mobilności potrzebujemy.
Portfele dzielimy na 5 grup:

Portfele w postaci aplikacji na komputer. Portfeli tych możemy używać wyłącznie na komputerze na którym są zainstalowane więc ich mobilność jest niska. Oczywiście możemy taki portfel zainstalować na kluczu USB (pendrive) i korzystać z niego na niemal każdym komputerze, jednak mobilność nadal pozostaje mało satysfakcjonująca. Portfele te dzielą się na portfele:

- Pełne. Przechowywujące cały łańcuch bloków (Blockchain). Długi czas synchronizacji oraz wysoka zasobożerność. Portfele: Bitcoin Core (oryginalny portfel bitcoin), Armory - Nie polecamy nowym użytkownikom!

- Lekkie. Łańcuch bloków przechowywany jest na serwerach a nie na komputerze jak w przypadku portfeli pełnych. Cechują się szybką synchronizacją z siecią oraz małą zasobożernością.  Polecamy:  Multibit

Portfele offline (bez kontaktu z Internetem). Służące jako sejf do przechowywania bitcoiów.  Mobilność bardzo niska z wyjątkiem Paper Walleta który umożliwia np. wydruk banknotu o dowolnym nominale.  Portfele: PaperWallet

Portfele przeglądarkowe - Portfel udostępniany przez serwis świadczący tego typu usługi. Do korzystania z portfela potrzebujemy jedynie przeglądarki na dowolnym komputerze/telefonie/tablecie. Duża mobilność kosztem mniejszego bezpieczeństwa, gdyż bezpieczeństwo naszych środków zależy już od osób trzecich. Portfele: greenaddress.it, Coinbase.com i portfele błyskawiczne (wyłącznie do jednorazowego użytku - bardzo niskie bezpieczeństwo). Portfele orzeglądarkowe nadają się wyłącznie do krótkoterminowego przechowywania niewielkich kwot!

Portfele mobilne  - Portfel jako aplikacja na telefony/tablety. Jak sama nazwa wskazuje portfele te cechuą się bardzo dużą mobilnością. Umożliwiają np. błyskawiczną  zapłatę w restauracji lub w dowolnym miejscu / serwisie Internetowym przez zeskanowanie kodu QR. Portfele Android: Mycelium, CopayGreenBits. IOS: Breadwallet, Copay, Airbitz

Portfele sprzętowe - W postaci Klucza USB. Bardzo bezpieczne lecz z ograniczoną mobilnością. Możemy używać na dowolnym komputerze z wolnym gniazdem USB. Nie nadają się do płacenia np. w restauracji. Portfele: Trezor, KeepKey

Oficjalnym portfelem Bitcoin jest portfel Bitcoin Core. Używając ten portfel wspierasz sieć bitcoin poprzez udostępnianie łańcucha bloków (Blockchain) innym użytkownikom(P2P). Łańcuch ten nie jest mały (ponad 100 GB - I.2017) dlatego wymagane jest dużo miejsca na dysku. Czas pełnej synchronizacji (pierwsze uruchomienie portfela) jest dość długi i może sięgać 48-72h. Środki w portfelu nie będą widoczne dopóki portfel nie zsynchronizuje się w pełni. Bitcoin Core nie jest typowym portfelem użytkowym. Bardziej nadaję się do przechowywania środków. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem zdecydowanie go odradzamy! i polecamy lekkie i mobilne portfele.

 

Nie polecamy portfeli przeglądarkowych do przechowywania większej ilości bitcoinów !!!

 

 

 Cechy Najbardziej popularnych portfeli:

Bezpieczeństwo

Funkcjonalność

Mobilność

Zasobożerność

Czas synchronizacji

Bitcoin Core

Wysokie

Pełna

Tylko nasz komputer

Bardzo duża - miejsce na dysku

Długi

Multibit

Optymalne

Pełna

Tylko nasz komputer

Mała

Krótki

Armory

Bardzo Wysokie

Rozrzerzona

Tylko nasz komputer

Bardzo duża - miejsce na dysku

Długi

Electrum

Optymalne

Pełna

Tylko nasz komputer

Mała

Krótki

PaperWallet

Ekstremalnie Wysokie

Sejf

-

Brak

Brak

Portfel Błyskawiczny

Bardzo niskie!

Ograniczona

Dostęp do Internetu /przeglądarka

Brak

Brak

Blockchain.info

Niskie!

Pełna

Dostęp do Internetu /przeglądarka

Brak

Brak

Coinbase.com

Średnie

Pełna

Dostęp do Internetu /przeglądarka

brak

brak

Mycelium

Średnie

Pełna

Telefon /Tablet

Mała

Krótki

Blockchain Bitcoin Wallet

Średnie

Pełna

Telefon /Tablet

Mała

Krótki

Portfel sprzętowy

Bardzo wysokie

Pełna

Dowolny komputer

Mała

Brak

 Wybór portfela w zależności od platformy:

Windows

Linux

Mac OSX

Android

iPhone

Bitcoin Core

+

+

+

-

-

           

Armory

+

+

+

-

-

Electrum

+

+

+

+

-

PaperWallet

+

+

+

+

+

Portfel Błyskawiczny

+

+

+

+

+

Blockchain.info

+

+

+

+

+

Coinbase.com

+

+

+

+

+

Mycelium

-

-

-

+

-

Blockchain Bitcoin Wallet

-

-

-

+

+

Portfel sprzętowy

+

+

+

-

-

Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem, nie będziesz przechowywał znacznych ilości środków (nie potrzebujesz sejfu) i chciałbyś bezboleśnie i szybko zacząć przygodę z bitcoinem a nadal nie wiesz który portfel wybrać polecamy lekki portfel Electrum na komputer i/lub Mycelium na Android i/lub BreadWallet dla iPhona

 

Jeżeli chciałbyś mieć jednak dostęp do portfela przez przeglądarkę, możesz uzyć greenaddress.it, jednak nie jest to portfel bezpieczny i nadaje się wyłącznie do sporadycznych i małych transakcji.

 

Jeżeli nie interesuje Cię bitcoin a chciałbyś dokoniać jedynie szybkiej małej transakcji możesz skorzystać z portfela  błyskawicznego. Utworzenie takiego portfela zajmuje około 2 sekund.

 

Dobrą praktyką jest dywersyfikacja portfeli (rozłożenie środków). Większe ilości do portfela/portfeli sejfu i mniejsza ilość do portfela z pełną funkcjonalnością - użytkowego.

 

Jeśli będziesz się już czuł swobodnie w świecie bitcoina, będziesz w stanie poświęcić mu trochę więcej czasu i uwagi i zasobów swojego komputera  polecamy instalację oficjalnego portfela bitcoin - Bitcoin Core.

 

Pamiętaj, że giełda bitcoin, choć ma podobną funkcjonalność to nie portfel!!! Ze względów bezpieczeństwa nie polecamy przechowywania środków na giełdach, ani na portfelach przeglądarkowych, jak również polecamy wszelkie płatności wykonywać wyłącznie ze swojego portfela. Nigdy bezpośrednio z giełdy!

 
 

Portal bitcoin.pl nie ponosi odpowiedzialności z tytułu ewentualnych szkód powstałych w wyniku wykorzystania danych zawartych na łamach serwisu.