Mining - jak zacząć?

 

miningstart

 

Pierwszą rzeczą od której powinniśmy zacząć jest zrozumienie co to jest mining. Polecamy zapoznać się z naszym poradnikiem "Jak działa bitcoin"

 

Jeśli wiemy już na czym polega mining i chcemy zostać górnikiem powinniśmy dokonać kalkulacji czy nam się to opłaca.A by ten poradnik był ponadczasowy nie podajemy tu przykładów żadnego konkretnego sprzętu a jedynie ogólne zasady jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze koparki.

 

Przypominamy też, że nie kopiemy już na komputerach/laptopach. Te czasy bezpowrotnie minęły. Obecnie do miningu używa się wyłącznie wyspecjalizowanych urządzeń ASIC.

 

kalkulacja opłacalności

 

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wszelkie kalkulacje powinniśmy wykonywać w bitcoinach a nie złotówkach czy innej walucie! Dlaczego tak jest dowiecie się z reszty poradnika.

 

Jeśli mamy już upatrzoną koparkę sprawdźmy jaki wygeneruje nam zysk i po jakim czasie się nam zwróci (bądź nie).

 

Dobrym kalkulatorem opłacalności jest kalkulator bitcoinwisdom. Kalkulator ten uwzględnia zmiany trudności które są nieuniknione.

 

Nie radzimy używać kalkulatorów które nie uwzględniają zmiany trudności. Podają one zarobek koparki tylko na daną chwilę nie biorąc pod uwagę tego, że np. po miesiącu zarobek może ten być o 50% niższy.

 

kalkulatorminingu

 

Wypełniamy dane:

 

 • Difficulty Increment: Przewidywany wzrost trudności. Zalecamy wpisanie 20%. Czyli zakładamy wzrost trudności o 20% co około 2 tygodnie.
 • Electricity Price: Koszt prądu w dolarach. Średni koszt 1Kw to około 0.2$
 • Pool Fee: Prowizja kopalni w której kopiemy. Zwykle 1-2%.
 • Hash Rate: Prędkość koparki domyślnie w GH/s. Ważne alby nie pomylić rządu wielkości.
 • Hardware Price: Cena koparki - domyślnie w dolarach.
 • Hardware Power (Watts): Pobór prądu koparki w watach.
 • Start Date: Przewidywana data rozpoczęcia pracy koparki - pole nieobowiązkowe

 

Po wypełnieniu wyżej wymienionych pól otrzymujemy wynik w tabelce po prawej stronie. Każdy wiersz tabelki to kolejna zmiana trudności.

 

Poszczególne kolumny oznaczają:

 • 1 kolumna (Date) - data od do zmiany trudności i sumaryczny czas liczony w dniach od rozpoczęcia pracy koparki podany w nawiasach.
 • 2 kolumna (Difficulty) - Przewidywana trudność
 • 3 kolumna (Revenue) - Dochód w danym przedziale czasu ( patrz pierwsza kolumna), bez uwzględnienia prowizji kopalni
 • 4 kolumna (Profit) - Zysk w danym przedziale czasu ( patrz pierwsza kolumna), z uwzględnieniem prowizji kopalni
 • 5 kolumna - Sumaryczny zysk minus koszt inwestycji domyślnie w BTC (nie bez powodu)

 

Najważniejsza jest dla nas 4 i 5 kolumna.

 

Jeżeli w którymś wierszu, wartość piątej kolumny zapali się na zielono to znaczy, że inwestycja nam się zwróci po dniach z wartości z pierwszej kolumny.

 

Jeśli w naszym przypadku wszystkie wartości 5 kolumny są na czerwono w każdym wierszu, inwestycja się nam nie zwróci.

 

Jeżeli w którymś wierszu, wartość 4 kolumny zapali się nam na czerwono oznacza to, że koszt prądu przewyższy zysk z wydobycia. Nastąpi to po czasie patrz kolumna 1 danego wiersza.

 

Potrafimy już obliczyć zysk / stratę z każdej inwestycji w koparkę.

 

Zanim kupisz koparkę dokonaj kalkulacji!

 

Konkretny przykład:

Chcemy kupić koparkę za 2000zł. Przeliczamy tą sumę na bitcoiny. Załóżmy więc, że koparka kosztuje 1 BTC. Z kalkulatora wynika, że po 100 dniach koparka zacznie przynosić straty czyli koszt prądu przewyższy zysk z wydobycia. Z kalkulatora wynika też, że koparka nigdy nam się nie zwróci. Czyli nigdy nie wydobędzie 1 BTC.

 

Bardzo często popełnianym błędem jest kupno koparki mimo niekorzystnych kalkulacji gdyż zakładamy, że kurs bitcoina wzrośnie. Czyli kupiona za 2000zł koparka po 100 dniach wydobędzie nam 0.5 BTC. Załóżmy, że przez ten czas kurs faktycznie rośnie do 6000zł za1 BTC, czyli wydobyte przez nas bitcoiny warte są 3000zł. Z pozoru jest to zysk 1000zł. ale to nie jest prawdą. Zapłaciliśmy za koparkę 1BTC a wydobyła nam 0.5BTC, jesteśmy więc stratni 0.5 BTC.

 

Jeżeli z Twojej kalkulacji wynika, że koparka nigdy nie wydobędzie tylu bitcoinów ile za nią zapłaciłeś i zakładasz, że kurs wzrośnie kup bitcoiny a nie koparkę!

 

Kup koparkę tylko wtedy kiedy Twoja kalkulacja pokaże Ci przybliżoną datę zwrotu.

 

Oczywiście kalkulacja jest tylko orientacyjna, gdyż nie da się dokładnie przewidzieć przyszłych skoków trudności. Jednak można obliczyć średnią przyrostu mocy bazując na historycznych danych.

I tak w okresie 03.2013 do 09.2014 średni wzrost trudności wynosi 20%. Taką też wartość zalecamy wpisać do kalkulatora.

 

Pamiętaj też, że opłacalność miningu jest cykliczna i dużej mierze zależy od kursu. Trudność kopania zawsze będzie dążyć do granicy opłacalności. Wszędzie tam gdzie można zarobić, nie zabraknie chętnych na ten zarobek, a jeśli chętnych jest coraz więcej, trudność wydobycia rośnie. Jeżeli w danej chwili nie opłaca się kopać, poczekaj aż wzrośnie kurs.

 

Kupujemy koparkę

 

Nie ma prostej recepty jeśli chodzi o zakup sprzętu do minngu. Koparki nie występują w sklepach tak jak zwykły sprzęt komputerowy. Obecne koparki bitcoin oparte są na układach ASIC, czyli układach nieprogramowalnych. Mogą wykonywać wyłącznie z góry zaprogramowane operacje i służą wyłącznie do wykopywania bitcoinów oraz innych krypto- walut opartych na SHA-256.

 

Koparki możemy kupić prosto od producenta lub używane (fora, portale aukcyjne). Decydując się na zakup od producenta (zwykle Chiny) musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami jak cło.

 

Szukając ogłoszeń unikajmy tych gdzie ofertą sprzedaży jest "pre-order", czyli przedsprzedaż danego sprzętu. Często ze względu na atrakcyjną cenę decydujemy się na zakup pre-orderu na koparkę ale nie bierzemy pod uwagę ewentualnych (co się bardzo często zdarza) opóźnień w dostawie. Zanim koparka do nas dojdzie może okazać się, że jest już nieopłacalna.

 

Jeżeli kalkulacje wyszły pozytywnie i kupiliśmy koparkę, możemy zacząć wydobycie.

Aby zacząć kopać musimy zarejestrować się w jednej z wielu kopalń. My polecamy polską kopalnie Polmine. Jeżeli chciałbyś uzyskać informację jak zacząć kopać na swojej konkretnej koparce zapraszamy na Polskie Forum Bitcoin.

Powodzenia.


 

Portal bitcoin.pl nie ponosi odpowiedzialności z tytułu ewentualnych szkód jakie powstały w wyniku wykorzystania danych zawartych na łamach serwisu.