bitmarket5

 

Giełda BitMarket działa na polskim rynku od marca 2014 roku. Odpowiednie strony dla polskiej i angielskiej wersji to: www.bitmarket.pl oraz www.bitmarket.net. Dzięki swojej nieskomplikowanej i przejrzystej konstrukcji, nie stwarza trudności w korzystaniu z niej także przez mniej doświadczonych użytkowników.

 

 1. Bezpieczeństwo
 2. Prowizje
 3. Dźwignia 
 4. Swapy
 5. Wpłaty i wypłaty
 6. Błyskawiczne wypłaty z bankomatu
 7. Support
 8. Aplikacja mobilna
 9. Gry i konkursy
 10. Rozbudowane API
 11. Działalność charytatywna
 12. CapitalDIGI
 13. Plany rozwoju

 

 

Bezpieczeństwo

 

Zastosowane rozwiązania zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa powierzonych środków. Standardem jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe (Google Authenticator) oraz dodatkowe potwierdzenie wypłaty za pomocą otrzymanej wiadomości e-mail. Jako jedyna giełda w Polsce prezentuje Ścianę Chwały (Wall of Fame) specjalistów bezpieczeństwa, którzy zajmują się ochroną serwisów przed atakami. Na tej liście możemy znaleźć m.in. Sebastiana Gilon, który chociażby znany jest z pracy dla TestArmy oraz testuj.pl, gdzie panują najwyższe standardy jakościowe zgodne ze statusem Gold Partner ISTQB. Więcej o uwierzytelnianiu 2FA znaleźć można w dziale pomocy

 

Obecnie BitMarket jest jedną z największych giełd w Polsce, a co za tym idzie w pierwszej dziesiątce wielkości giełd w Europie (http://bitcoincharts.com/markets/) . W najbardziej popularnej dziedzinie – wymiany bitcoinów na złotówki i euro – znana jest z dużej głębokości rynku.

 

Prowizje

 

Na giełdzie obowiązują dwa rodzaje pobieranych prowizji od dokonywanych transakcji. Jeżeli użytkownik składa nową ofertę kupna lub sprzedaży, bądź otwiera pozycję w handlu z dźwignią obowiązuje go opłata Market Maker. W przypadku korzystania z oferty kupna lub sprzedaży znajdującej się na giełdzie, lub zamyka pozycję w handlu z dźwignią, zostanie poprana opłata Market Taker. Wysokość obu opłat uzależniona jest od wykonanego w ciągu ostatnich 30 dni obrotu na giełdzie. Wraz z jego wzrostem opłaty te maleją. Oczywiście zlecenia budujące rynek (Maker) promowane są znacznie niższą (ok. 1/3) opłatą transakcyjną niż Taker.

 

Nie jest to jednak tylko typowa giełda gdzie można jedynie kupić bądź sprzedać bitcoiny. Szukający dodatkowych funkcji użytkownicy znajdą zaawansowane narzędzia służące do inwestycji oraz handlu. W tym celu mogą skorzystać z dostępnej funkcji kontraktów swap oraz handlu z dźwignią.

 

Dźwignia

 

Najbardziej charakterystyczną cechą giełdy jest dźwignia. Jest to jedyna giełda w Polsce oferująca taką funkcjonalność. Podczas handlu na tradycyjnej giełdzie kryptowalut obracamy zawsze własnymi środkami. Wydając zlecenie kupna albo sprzedaży musimy zawsze posiadać środki na pokrycie całości zlecenia. Handel z dźwignią pozwala na ominięcie tej przeszkody poprzez zaangażowanie dodatkowego kapitału do realizacji każdego zlecenia. Kapitał ten jest pożyczany za niewielką opłatą manipulacyjną od innych użytkowników giełdy dzięki opisywanemu poniżej mechanizmowi kontraktów swap. Dźwignia umożliwia na zainwestowanie środków zarówno we wzrost jak i spadek kursu bitcoina lub litecoina. Dzięki temu inwestor może osiągnąć wielokrotnie wyższe zyski niż w przypadku inwestowania wyłącznie własnego kapitału. Oczywiście ma to też drugą stronę. Jeżeli kurs kryptowaluty będzie się zmieniał przeciwnie do otwartej pozycji w handlu z dźwignią, straty inwestora będą wielokrotnie wyższe. Istnieją mechanizmy pozwalające zabezpieczyć się przed znaczną utratą środków, jednak handel z dźwignią zalecany jest użytkownikom posiadającym już pewne doświadczenie. Giełda oferuje zainwestowanie maksymalnie dziesięciokrotności posiadanego kapitału, co jest rzadkością na giełdach światowych. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że koszt związany z utrzymaniem inwestycji w dźwigni jest wielokrotnie niższy od występujących kosztów na giełdach światowych.

 

Więcej o zasadach dźwigni w dziale pomocy. Istotnym faktem dotyczącym dźwigni na BitMarket jest to, że jest bardzo tania w zakresie kosztu utrzymania w stosunku do dźwigni na innych światowych giełdach, jak w szacunkowej tabeli poniżej:

 

GIEŁDA RODZAJ DŹWIGNI OPŁATY UWAGI
BITMARKET 1,5 2 2,5 3 4 5 7,5 10 0.0058 % – 0.0080 % dziennie Bardzo przejrzysta
KRAKEN 2 3 4 5 0.06 % dziennie  
BITFINEX Do 3,3

BTC: 0.0185% dziennie

USD: 0.0429% dziennie

Opłata 15% pobierana od swapów
POLONIEX 2,5 0.055 % dziennie Opłata 15% pobierana od swapów

OKCOIN

Do 3

Kontrakty: 10, 20 *

Brak danych

Otwarcie 0.03%

*jest to obrót kontraktami a nie BTC

 

 

Swapy

 

Jeżeli posiadasz Bitcoiny lub Litecoiny, a handel nimi Cię aktualnie nie interesuje, masz możliwość inwestowania w kontrakty swap bez ryzyka kursowego. Jak wspomniano w powyższym opisie handlu dźwignią – poprzez swapy możesz je pożyczyć inwestorom, którzy korzystają z handlu za pomocą dźwigni. W zamian za udostępnienie środków inwestorzy regularnie płacą określoną kwotę, która stanowi zarobek posiadacza kontraktu. Dzięki zabezpieczeniom wbudowanym w mechanizm handlu z dźwignią nie istnieje ryzyko, że inwestor straci pożyczone środki w wyniku zmian kursowych. Całość zainwestowanych środków powiększona o zysk wraca do posiadacza kontraktu. Inwestor określa wysokość kontraktu oraz jego oprocentowanie. Kontrakty nie mają określonego terminu ważności. Można je otworzyć i zamknąć w każdym momencie. Posiadacze kontraktów konkurują między sobą pod względem oprocentowania – inwestorzy pożyczający środki do handlu z dźwignią wybierają kapitał na zasadach rynkowych, czyli ten o najniższym oprocentowaniu. Więcej o zasadach dźwigni w dziale pomocy

 

Wpłaty i wypłaty

 

Na BitMarkecie księgowanie wpłat jest w pełni automatyczne i odbywa się kilka razy dziennie w dni robocze oraz jednokrotnie podczas dni wolnych. Kurs Bitcoina potrafi jednak bardzo szybko się zmieniać, dlatego tak ważne jest, aby nasze środki jak najszybciej znalazły się na giełdzie. W takich sytuacjach, kiedy chcemy mieć zaksięgowane środki błyskawicznie, po dokonaniu wpłaty wystarczy wysłać zgłoszenie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., aby środki po potwierdzeniu ich obecności na rachunku bankowym giełdy, zostały zaksięgowane poza obowiązującymi sesjami księgowań. Realizacja wypłat tradycyjnych jest także automatyczna i realizowana kilkukrotnie w ciągu każdego dnia. Gwarantuje to ich szybkie dotarcie do odbiorcy, jednak uzależnione jest od obowiązujących sesji Elixir. Alternatywą jest wypłata w trybie szybkim. W zależności od Twojego banku, środki na koncie bankowym powinny być w przeciągu kilkunastu minut.

 

Błyskawiczne wypłaty z bankomatów

 

Istnieje także możliwość zlecenia wypłaty z opcją odbioru gotówki w jednym z ponad 6 tysięcy bankomatów w Polsce. Wypłata odbywa się bez użycia karty. Do jej realizacji potrzebna jest wiadomość SMS z kodem oraz kod PIN przesłany drogą mailową. Średni czas wypłaty wynosi kilka minut.

 

Support

 

Giełda posiada także profesjonalny i szybko reagujący support mailowy gotowy na wszelką pomoc i współpracę z użytkownikami codziennie od godziny 7:30 do 23. Dodatkowo niedawno został uruchomiony serwis telefoniczny działający w dni robocze od 9 do 15.

 

Aplikacja mobilna

 

Giełdę BitMarket możesz mieć cały czas przy sobie dzięki wydanej na urządzenia z systemem iOS oraz Android aplikacji mobilnej. Aplikacja jest rozbudowana i poza podstawowymi funkcjami kupna oraz sprzedaży BTC, umożliwia korzystanie z opisanych dotychczas funkcji.

 

Gry i konkursy

 

Kolejną cechą wyróżniającąBitMarket od innych dostępnych na rynku giełd bitcoinowych, jest organizowanie gry o stałym, cyklicznym charakterze. Obecnie BitMarket proponuje BitcoGame – grę w której nie potrzeba specjalnych umiejętności oraz wiedzy związanej z inwestowaniem w kryptowaluty. To gra dla każdego polegająca na trafnym wytypowaniu przedziału cenowego w którym będzie się mieściła średnia ważona z handlu na rynku PLN / BTC w czasie pomiędzy 21:00 a 21:15 w dniu zakończenia bieżącej gry. Dla wszystkich czytelników artykułu będących już klientami BitMarket (czyli przed wydaniem niniejszego artykułu), BitMarket oferuje jednorazowy zwrot kosztu 5 zakładów złożonych w przedziale czasowym 21:30 – 7:30. Zakłady nie muszą być wykonane jednego dnia. Po ich złożeniu należy przesłać przed upływem 15.11.2016 r. zgłoszenie o treści „BitcoGame” na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zwrot kosztów nastąpi w ciągu 24 godzin od przesłania zgłoszenia. Więcej o BitcoGame pod linkiem https://www.bitmarket.pl/bitcogame.php

 

Rozbudowane API

 

Użytkownikom udostępnione jest bardzo rozbudowane API publiczne oraz API transakcyjne. Za jego pomocą dostępne są wszystkie funkcje giełdy. Do ciekawych funkcji należy możliwość wykonania wewnętrznego transferu kryptowalut w systemie BitMarket na konto innego użytkownika BtiMarket. Transfer BTC jest wówczas natychmiastowy (bez konieczności oczekiwania na potwierdzenia w blockchain).

 

Działalność charytatywna

 

Wraz z serwisem Bitcoin.pl giełda patronuje akcji „Bitcoin dla polskich organizacji charytatywnych”. Podczas zlecania wypłaty istnieje możliwość przekazania drobnego datku na wybraną przez siebie organizację z zamieszczonej listy. Zainteresowani udziałem mają możliwość dokładniejszego zapoznania się ze specyfiką poszczególnych organizacji na stronie https://www.bitmarket.pl/charity/

 

CapitalDIGI

 

Dodatkowo należy wspomnieć, że do rodziny BitMarket należy także capitalDIGI : https://capitaldigi.com/pl. W wyniku połączenia CapitalDIGI z giełdami światowymi kurs Bitcoina może znacznie różnić się od kursu występującego na BitMarkecie. Różnice te pozwalają czasami na wykonanie arbitrażu w obrębie obu giełd (a de facto pomiędzy rynkiem polskim a rynkiem światowym). Dla tych wszystkich entuzjastów arbitrażu, którzy nie stosują zaawansowanych metod samodzielnego arbitrażu do np. giełdy Kraken – capitalDIGI może być bardzo łatwym sposobem na próbowanie sił w tym temacie. Obserwując historię handlu na tym subrynku – widać że są dni, gdy klienci BitMarket-capitalDIGI wykorzystując różnice w cenach dokonują nawet kilkadziesiąt bitcoinów obrotu. W przypadku zweryfikowanych użytkowników BitMarket, przesłanie zgłoszenia jest wystarczającym elementem weryfikacyjnym do uzyskania możliwości pełnego handlu, depozytów oraz wypłat poprzez serwis capitalDIGI. Oczywiście jak w każdym przypadku uproszczonych narzędzi – czasami występują też i pewne ograniczenia – np. obecnie ruch tranzytowy przez capitalDIGI z giełd zagranicznych – jest ograniczony do pewnego limitu (od kilkunastu do 100 bitcoinów dziennie). Należy więc wziąć pod uwagę, że można trafić na moment, że pomimo zdeponowanych środków w capitalDIGI oraz wyśmienitej okazji rynkowej – niestety trzeba będzie czekać na odblokowanie limitów. Naturalnie wraz z rozwojem popularności tej formy – capitalDIGI będzie się rozwijać z obecnej startupowej formy w kierunku bardziej zaawansowanego serwisu oraz większych limitów pozwalających na znacznie wyższe kwoty arbitrażu do zagranicznych giełd.

 

Plany rozwoju

 

Zadaliśmy giełdzie pytanie o najbliższe promocje i plany rozwojowe. W dziedzinie promocji uzgodniliśmy, że „dla wszystkich nowych klientów, BitMarket przygotował specjalną ofertę pozwalającą na zapoznanie się z wszystkimi opisanymi funkcjami giełdy przy preferencyjnych warunkach prowizji Maker/Taker wynoszącej 0.1% . Po dokonaniu weryfikacji konta – proszę wysłać zgłoszenie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z hasłem typu ‘Poznaję BitMarket’ ”. W sprawie nowości otrzymaliśmy informację o dawno zapowiadanych rozwiązaniach Ethereum. Wprawdzie oficjalnie giełda nie potwierdza jeszcze działania rynków PLN/ETH oraz EUR/ETH, jednakże wprawni użytkownicy odnajdą testowo (ale w pełni) działające rynki https://www.bitmarket.pl/market.php?market=ETHPLN oraz https://www.bitmarket.pl/market.php?market=ETHEUR , a także możliwość wpłaty i wypłaty ETH na zakładce sald https://www.bitmarket.pl/balances.php . Z praktyki wynika, że ETH jest księgowane po 120 potwierdzeniach w blockchain. Jeśli chodzi o Ethereum, to pomimo że giełda posiada już wdrożone rozwiązania techniczne na prowadzenie rynków w tej sieci, to jednak cały czas giełda oficjalnie czeka jednak na poprawienie stabilności sieci Ethereum. Giełda nie ruszy z oficjalnym komunikatem o ETH, ETC, itp. nie wcześniej niż po uzyskaniu pewności, że rozwiązane/zakończone zostały problemy związane ze smart contract w Ethereum (np. uwidocznione w DAO czy też DoS). Ostatnie pozytywne efekty Hard Fork'ów dają duż nadzieję wyeliminowania niestabilności sieci, co daje szansę że niedługo będziemy mogli oficjalnie handlować ETH na BitMarket. O uruchomieniu rynków w tej sieci giełda na pewno poinformuje w newsletterze, na naszym forum oraz na stronie giełdy.

 

Z innych nowości - giełda wdroży dodatkowe funkcjonalności w API na rzecz tworzenia elastycznych rozwiązań portfeli płacących bitcoinami „na życzenie”, bez konieczności wcześniejszej zamiany środków fiat na bitcoiny. Co do w/w portfela – niedługo (do 15.11.2016) w transakcyjnym API pojawi się metoda „cryptotradingdesk”, a zaraz potem taka funkcjonalność zostanie wdrożona w mobilnych klientach giełdy (służących też jako pewnego rodzaju mobilne portfele) - w wersji dla Android oraz w wersji dla iPhone/iPad.

 

Na zakończenie niniejszego przeglądu należy dodać, że BitMarket jest aktywnym uczestnikiem sekcji giełd bitcoinowych tzw. Strumienia Bitcoin i Blockchain uruchomionego przez Ministerstwo Cyfryzacji w relacji z Polskim Stowarzyszeniem Bitcoin, którego zadaniem jest opracowanie przeglądu rynku oraz zaproponowanie rozwiązań wzmacniających B+R, zastosowanie blockchain w administracji oraz konkurencję polskiego sektora w globalnej gospodarce.