za
senat

Amerykańscy politycy a kryptowaluty [Zestawienie]

1,5% dla maluszka

Politycy są raczej negatywnymi bohaterami naszych tekstów. Tyle że jest jeden spory problem. Nadal mają bardzo duży wpływ na nasze życie. I też na kryptowaluty. W tym tekście przyjrzymy się politykom z USA, którzy działają w obszarze blockchaina i cyfrowych walut.

Politycy z USA a kryptowaluty

Niektórzy z wymienionych w tym zestawieniu kongresmenów są zwolennikami blockchaina, podczas gdy inni wyraźnie sprzeciwiają się takim rozwiązaniom jak np. Libra. Inni w ogóle najchętniej zakazaliby cyfrowych walut, które są niezależne od ich władzy. Jak widać, postawy są różne. Przyjrzyjmy się jednak ich sylwetkom. Oto politycy z USA, którzy najbardziej angażują się w regulację kryptowalut.

Tom Emmer

Jako członek grupy zadaniowej ds. fintech, Emmer wykazał wyraźne zainteresowanie tworzeniem ram regulacyjnych dla rynku kryptowalut.

Emmer był szczególnie zaangażowany w proces zapewnienia jasnych zasad opodatkowania kryptowalut. Proponowany przez niego projekt Safe Harbour ma na celu ochronę właścicieli Bitcoinów przed ściganiem ich przez Internal Revenue Service (IRS) za niepoprawne zgłoszenie urzędowi aktywów posiadanych na blockchainach. Do tego niedawno Emmer i siedmiu innych polityków wysłali nawet list do komisarza IRS z prośbą o wyjaśnienie podobnych kwestii dla podatników zgodnie z październikowymi wytycznymi agencji dla posiadaczy kryptowalut oraz tokenów.

Warren Davidson

Davidson też jest sojusznikiem społeczności BTC w USA. Jest jednym z dwóch autorów ustawy o opodatkowaniu tokenów. Oprócz swojej pracy nad spójnym systemem klasyfikacji tokenów, Davidson zasiada również w grupie zadaniowej ds. fintech i zabiera głos podczas kongresowych przesłuchań na temat blockchaina.

Darren Soto

Wraz z Davidsonem, Soto jest współautorem Ustawy o taksonomii tokenów. W styczniu został również mianowany współprzewodniczącym klubu kongresowego Blockchain Caucus. W swoim stanowisku opowiadał się za utrzymaniem regulacji dot. większości kryptowalut w ramach Komisji Handlu Towarowego Futures zamiast skierowania tego tematu do bardziej wymagającego SEC.

Paul Gosar

Gosar 19 grudnia 2019 r. wprowadził do obiegu projekt ustawy dot. kryptowalut. Ma on na celu ustanowienie “kompleksowego sposobu definiowania różnych aktywów cyfrowych”. Ten zaś proponuje trzy klasyfikacje: towary kryptowalutowe, kryptowaluty i kryptograficzne papiery wartościowe.

To pierwsze oficjalne działanie Gosara na rynku kryptowalut, ale warte odnotowania.

Catherine Cortez Masto

Senator Catherine Cortez Masto jest znaczącą postacią w świecie przepisów dotyczących kryptowalut. Jest autorką ustawy FIND Trafficking Act, która narzuca na władze kompleksowe badania darkwebowych rynków i wykorzystania kryptowalut w procesie sprzedaży narkotyków i handlu ludźmi.

Mimo pozorów Cortez Masto jest zwolenniczką blockchaina. W sierpniu 2018 r. powiedziała:

„Wierzę, że stoimy u progu nowej ery z potencjałem technologii blockchain i nie możemy tego zmarnować.”

Brad Sherman

brad sherman politycyJest i czarny charakter naszej opowieści. Brad Sherman zasiada w House Financial Services Committee, ale wyróżnia się wręcz fanatyczną niechęcią do kryptowalut (kupił na górce, czy co?).

W maju wezwał władze do całkowitego zakazu kryptowalut mówiąc:

„Ogromna część naszej międzynarodowej potęgi wynika z faktu, że dolar jest dziś standardową jednostką międzynarodowych finansów i transakcji […] celem zwolenników kryptowalut jest to, aby zabrać nam tę moc”.

Tym samym Sherman przyznał, że kyptowaluty mają wielki potencjał. A chyba nie do końca o to mu chodziło…

Maxine Waters

Jako przewodnicząca House Financial Services Committee, Maxine Waters posiada szerokie uprawnienia w procesie stanowienia prawa w świecie finansów i kryptowalut. Stara się też o to, by być kandydatką Demokratów w wyborach prezydenckich, choć na nikłe szanse w kontekście startu Joe Bidena czy Bernie’go Sandersa.

Waters jest raczej wrogo nastawiona do kryptowalut ze szczególnym jednak naciskiem na cyfrową walutę Facebooka. Ponoć Mark Zuckerberg zawdzięcza jej parę nieprzespanych nocy.

Todd Young

Senator Todd Young jest najbardziej znany z Ustawy o promocji blockchaina z 2019 r. Ta zaś zakładała, „ustanowienie grupy roboczej, która zaproponuje Kongresowi definicję technologii blockchain”. W efekcie miało to usprawnić przyszłe ustawodawstwo w tej dziedzinie. Po przedstawieniu projektu Young napisał na Twitterze:

„Blockchain jest podstawą współczesnych kryptowalut i może mieć ogromny wpływ na sektory niefinansowe, takie jak zarządzanie łańcuchem dostaw, bezpieczeństwo cybernetyczne, sztuczna inteligencja i opieka zdrowotna. Właśnie wprowadziłem [do obiegu] projekt ustawy, aby Stany Zjednoczone znalazły się na czele tej rewolucji technologicznej.”

Bill Foster

Były fizyk i przedsiębiorca oraz – co ważne – prawdopodobnie jedyny programista blockchaina w Kongresie. Tym samym Bill Foster konsekwentnie wnosi unikalną wiedzę techniczną do rozmowy na temat legislacji kryptowalut.

Ponadto Foster zasiada w kongresowym klubie Blockchain Caucus, był kolejnym sygnatariuszem ostatniego, wspomnianego już listu do IRS, a także, wraz z French Hill, napisał list do Rezerwy Federalnej, pytając o perspektywy wprowadzenia na rynki dolara w wersji cyfrowej.

Mike Crapo

Chociaż senator Mike Crapo nie był szczególnie aktywny w opracowywaniu przepisów regulujących kryptowaluty, w 2019 roku znalazł się w centrum uwagi, głównie dzięki jego roli Przewodniczącego Senackiej Komisji Bankowej. Brał bardzo aktywny udział w przesłuchaniach w Kongresie, które dot. blockchaina.

Na lipcowym przesłuchaniu przed Komitetem Bankowym z udziałem trzech ekspertów z rynku blockchaina Crapo skomentował:

„Chcę, aby USA pozostały na czele [rynku] tej technologii, która ma zarówno niesamowity potencjał, jak i [niesie za sobą] niewiarygodne ryzyko”.

Co ciekawe, Facebook zatrudnił też byłą pracownicę z biura Crapo jako lobbystkę w kwestii Libry.

Sylvia Garcia

Sylvia Garcia jest autorką projektu ustawy o stablecoinach. Przepisy mogą zostać uznane za uzupełnienie Ustawy o taksonomii tokenów Davidsona i Soto i jednocześnie Ustawy o kryptowalutach Gosara. Niestety Garcia sugeruje, że stablecoiny powinny jednak być pod nadzorem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która dość rygorystycznie podchodzi do kryptowalut. Logika jej myślenia jest jednak taka, że firma zarządzająca takimi stablecoinami może zmienić ich strukturę, co oznacza, że konieczne jest w przyszłości zwiększenie ochrony inwestorów ze strony właśnie SEC.

Politycy a kryptowaluty

Tak jak wspomnieliśmy, polityków można nie lubić, ale niestety to oni decydują o naszym życiu codziennym, rynku i przyszłości technologii. Widać to, gdy analizujemy historię np. bańki dot-comów. Przychylność amerykańskich polityków może pomóc w rozwoju kryptowalut, zaś ich zbyt rygorystyczne podejście zaszkodzić temu rynkowi. Trafnie zauważa to też inny kandydat na prezydenta z obozu Demokratów – Andrew Yang (nie pisaliśmy o nim w tym zestawieniu, bowiem i tak często pojawia się na naszym portalu). On sam sugeruje, że warto kryptowalutom dać szansę, bowiem te mogą pomóc wzmocnić potęgę USA na arenie międzynarodowej.

Warto pamiętać, że dość stereotypowo o BTC myśli sam Donald Trump, którą swoją niechęć wyraził w słynnym tweecie sprzed paru miesięcy.

A politycy z Polski? – zapytacie. Jakich posłów i senatorów z naszego kraju uważacie za największych przeciwników i zwolenników Bitcoina? Czy któryś z nich wyróżnilibyście w podobnym zestawieniu?

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności