za
cba nft

Policja rozbiła grupę oszukującą “na BLIK-a”

2020-05-27
Wiadomości

Policja odniosła kolejny sukces w walce z przestępcami, którzy działają w sieci. Okazuje się, że za słynnymi oszustwami “na BLIK-a” stała jedna, konkretna grupa przestępców. Teraz została rozbita.

Policja rozbija grupę oszustów

Całą grupą kierował 34-latek zatrzymany w ubiegłym tygodniu. Wcześniej aresztowano sześciu jego współpracowników. Nie jest jeszcze jasne, ile konkretnie osób pokrzywdzono.

Na czym polegało wspomniane oszustwo? Przestępcy włamywali się na konta realnych osób na Facebooku (dokonywano tego za pomocą stron phishingowych, które wyłudzały dane logowania). W kolejnym kroku prosili znajomych ofiary o wysłanie kodów BLIK i innych danych. W ten sposób wyłudzano pieniądze.

“Po kliknięciu na sugerowane do obejrzenia filmy zamieszczane na stronach internetowych znanych wydawców następowało przekierowanie na automatyczne przetwarzanie danych teleinformatycznych. Kiedy oszuści już dysponowali loginem i hasłem, nie pozostawało nic innego jak zalogowanie się do określonego konta na Facebooku.

Kiedy już przestępcy zalogowali się na konta ofiar i podszyli się pod znajomych, wyłudzali kody BLIK. Używali ich do inicjowania transakcji o wysokości od 1 do 3 tys. zł.”

– opisuje proceder niebezpiecznik.pl.

Wiemy, że grupa działała na terenie całego kraju. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp., która postawiła już ponad 200 zarzutów.

Aresztowania i przeszukania

policjaDo pierwszych zatrzymań w sprawie doszło już w październiku 2019 roku. Te miały miejsce na terenie Gorzowa Wlkp. Okazało się jednak, że przestępcy działali też na terenie Gdańska, Warszawy, Gryfina, Poznania i Wrocławia.

Łącznie 6 osób zostało zatrzymanych w okresie między październikiem 2019 roku a styczniem 2020 roku. Wszystkie usłyszały już zarzuty związane z oszustwem i zostały tymczasowo aresztowane.

W ramach przeszukań prowadzonych przez służby zabezpieczono też komputery stacjonarne, laptopy, oprogramowania, telefony komórkowe, modemy, routery, zestawy startowe, karty SIM, karty sieciowe, bankomatowe, dyski itp.

Jakie zaś kary grożą w konsekwencji domniemanym oszustom? Szefowi grupy, Bartoszowi P. zam. w województwie zachodniopomorskim, grozi 10 lat. Jego sześciu współpracownikom 8 lat. Sprawa ma jednak charakter rozwojowy. Policjanci poszukują i ustalają obecnie kolejnych pokrzywdzonych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności