fbpx

Podwyżki prądu w Polsce uderzą w rynek kopalni cyfrowych walut

W naszym kraju w 2020 r. mają nastąpić gwałtownie podwyżki prądu. Zresztą pierwsze skoki cen możemy zaobserwować jeszcze jesienią 2019 r. Co to oznacza dla rynku kopania kryptowalut?

Niedawna ustawa “prądowa” zamroziła ceny energii elektrycznej dla polskich odbiorców indywidualnych do końca 2019 roku. Co czeka nas jednak od 2020 r.?

„Według szacunków w skali całego kraju zabraknie na dopłaty około dwóch miliardów złotych. Wysokość rekompensat jest więc źródłem obaw dla spółek, bo jeśli różnica okaże się duża, może to spowodować dla nich spore kłopoty”

– wyliczał na łamach Business Insider Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Warto dodać, że owe „spore kłopoty” dotkną nie tylko spółki energetyczne, ale cały rynek.

Podwyżki prądu a kopanie Bitcoinów

podwyżki prąduPrzez ostatnie kilkanaście miesięcy rosnące ceny prądu uderzyły też w kopalnie kryptowalut w Polsce. Pewne podwyżki od kolejnego roku prawdopodobnie doprowadzą do tego, że wiele z takich podmiotów w ogólnie zniknie z rynku lub będzie emigrowało poza granice kraju.

Filip Pawczyński z Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin mówił na łamach Forsal.pl, że jeżeli wkrótce nastąpią podwyżki cen prądu rzędu kilkudziesięciu proc., sama opłacalność kopania w naszym kraju się skończy.

„To poziom kwot, który skutecznie blokuje opłacalność takiej działalności”

– sugeruje piątkowe wydanie „Rzeczpospolitej”.

Emigracja

Konsekwencją tego wszystkiego będzie emigracja polskich kopalni poza grancie kraju. O niezbyt wysokiej opłacalności kopania BTC w Polsce mówiło się już wcześniej. Teraz jednak rynek może czekać ostateczny upadek. Największe kopalnie Bitcoinów funkcjonują już poza naszym krajem.

„Działają jeszcze kopacze koncentrujący się na innych kryptowalutach: ethereum czy innych”

– powiedział  „Rzeczpospolitej” prof. Krzysztof Piech.

Dziś jednak firmy z tego rynku przenoszą się już na Białoruś i Ukrainę, a nawet dalej do Chin i na Bliski Wschód. Od kilku miesięcy w Iranie działa już kopalnia Pracowni Nowych Technologii.  W kuluarowych rozmowach na tym rynku ponoć pojawia się temat Wenezueli.

„W zeszłym roku firmy z branży kryptowalut odprowadziły do budżetu państwa 100 mln zł”

– podaje „Rz”.

Urzędnikom i politykom powinno więc zależeń, by zatrzymać takie podmioty w kraju. Na razie nie widać jednak jakichkolwiek ruchów w tym kierunku.

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.


GamerHash - private sale

coinquista rejestracja

ZET Technologies - kopanie kryptowalut

Kantor Bitcoin Warszawa

ledger nano x