za
podsumowanie04012018

Podsumowanie wydarzeń ze świata kryptowalut – 04.01.2018

2018-01-04
Podsumowania
Binance Launchpool

­

­­Bank of America blokuje handel instrumentami finansowymi powiązanymi z bitcoinem, John McAfee pada ofiarą hakerów, skrypty kopiące kryptowaluty przemycane w reklamach kontekstowych.

­­Bank of America blokuje handel instrumentami finansowymi powiązanymi z bitcoinem, John McAfee pada ofiarą hakerów, skrypty kopiące kryptowaluty przemycane w reklamach kontekstowych.

Bank of America blokuje handel instrumentami finansowymi powiązanymi z bitcoinem

Merrill Lynch, oddział maklerski Bank of America, zablokował możliwość handlu wszelkimi instrumentami związanymi z bitcoinem, zarówno swoim doradcom finansowym jak i klientom indywidualnym.

Zakaz dosięga również Grayscale’s Bitcoin Investment Trust, prowadzonego przez popularnego inwestora i zwolennika technologii bitcoina, Barriego Silberta. Jak tłumaczy bank, decyzja tego typu motywowana była wątpliwościami dotyczącymi „przydatności oraz standardami prawnymi związanymi z tym produktem”. Wewnętrzna notatka służbowa zawierająca między innymi tego rodzaju treść dotarła do około 17 tysięcy doradców współpracujących z bankiem.

Według The Wall Street Journal, zakaz dotyczy również wprowadzonego niedawno przez CBOE (Chicago Board Options Exchange) oraz CME (Chicago Mercantile Exchange) handlu bitcoinowymi kontraktami długoterminowymi. Jak pisze WSJ nowa polityka banku, dotycząca bitcoina została wprowadzona już 8 grudnia, a więc zaledwie na dwa dni przed uruchomieniem tego rodzaju handlu przez CBOE.

„Czekamy na rozmowę z Merrill Lynch i jakiekolwiek pytania i wątpliwości z ich strony dotyczące Bitcoin Investment Trust. Nie jesteśmy świadomi stosowania podobnego rodzaju polityki w stosunku do innych firm brokerskich” – mówi Silbert w swoim oświadczeniu dla agencji informacyjnej Reuters.

Według WSJ, podobnego rodzaju zakaz w odniesieniu do bitcoinowych kontraktów długoterminowych wprowadziły dla swoich klientów indywidualnych również takie banki (i podległe im agencje brokerskie) jak: JPMorgan Chase, Citigroup czy Royal Bank of Canada.


Skrypty kopiące kryptowaluty przemycane w reklamach kontekstowych

Administratorzy stron internetowych muszą być przygotowani na działania ze strony hakerów, mające na celu wpisanie do kodu wyświetlanych przez nich reklam wrogich skryptów. Kliknięcie tego rodzaju „zainfekowanej” reklamy może oznaczać, iż zasoby naszego komputera, bez naszej wiedzy i zgody, zostaną wykorzystane do wydobycia którejś z kryptowalut, oczywiście na konto hakera – ostrzega izraelska firma, specjalizująca w dziedzinie reklam kontekstowych, Spotad.

Jak dodają specjalści ze Spotad, tego rodzaju działania mogą być oznaką coraz szerszego trendu. Zaś jedną z najczęściej wydobywanych w ten sposób monet jest obecnie monero. To ze względu na wciąż niski poziom trudności wydobycia tej kryptowaluty i związane z tym relatywnie niskie wymagania co do mocy obliczeniowej sprzętu, który będzie mógł taką monetę skutecznie wydobywać.

Jak dodaje Yoav Oz, współzałożyciel Spotad, tego typu zagrożenie dotyczyć może nie tylko komputerów stacjonarnych, ale również urządzeń mobilnych.


Według Wielkiego Muftiego Egiptu handel z wykorzystaniem bitcoina jest niezgodny z prawem szariatu

 

Jak donosi dziś rządowy dziennik egipski Al-Ahram,  Wielki Mufti Shawki Allam (będący obecnie najwyższym rangą oficjelem w tym kraju upoważnionym do wydawania oficjalnych interpretacji w sprawach związanych z prawem Koranu) w opublikowanej w poniedziałek fatwie, odniósł się do kwestii handlu prowadzonego za pomocą bitcoina.

W jego opinii kryptowaluta „nie jest dopuszczalną formą wymiany”, przez co jakikolwiek handel z jej wykorzystaniem jest niezgodny z prawem Koranu. W swoim piśmie, mufti zwraca również uwagę na potencjał bitcoina mogący uczynić go przydatnym narzędziem do prania brudnych pieniędzy. Fakt, że kryptowaluta ta nie znajduje się rónież pod jakąkolwiek kontrolą rządu, w opnii Allama, stwarza również zagrożenie z jej strony dla Egipskiej gospodarki.

„Bitcoin jest niezgodny z prawem szariatu, jako że przyczynia się do krzywdy pojedynczych osób, grup i instytucji” – czytamy w opublikowanej niedawno fatwie.

Jeden z czołowych doradców wielkiego muftiego, Magdy Ashour, w wywiadzie dla BBC, wyraził również opinię, według której bitcoin może być używany „bezpośrednio do finansowania terrorystów.”


John McAfee pada ofiarą hakerów. Jego konto tweeterowe wypełniły tweety promujące kryptowaluty

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, John McAfee, ostrzega przed coraz bardziej wyrafinowanymi działaniami hakerów, po tym jak w zeszłym tygodniu jego konto na tweeterze zostało przejęte, a śledzące je osoby otrzymywały tweety, w których miał on rzekomo promować kilka alternatywnych kryptowalut.

„Moneta dnia $NXT niedługo podwoi swoją wartość.. kupuj teraz albo płacz później” – między innymi tego rodzaju wpisy pojawiały się na koncie Johna McAfee. W niektórych z postów nie brak było również wyrażeń niecenzuralnych.

Według McAfee’ego, osoby które uzyskały dostęp do jego konta mogły posunąć się do zhakowania AT&T (American Telephone and Telegraph – dostawcy usług telefonicznych) i podmiany osobistego numeru telefonu McAfee’go, który wykorzystywał do autoryzacji dostępu na Tweeterze. Jak mówi, w grę może wchodzić również przekupienie jednego z pracowników AT&T.

Promocja kryptowalut (były to: PTOY – Patientory, BAT – Basic Attention Token, SC – Siacoin oraz NXT), rzekomo przez samego Johna McAfee, szybko bardzo pozytywnie odbiła się na ich kursie, dając hakerom prawdopodobnie niemałe zyski.


 

Znalezione w sieci

 

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności