za
pcc

Podatek PCC nie będzie pobierany od kryptowalut do końca roku

1,5% dla maluszka

Zgodnie z informacjami, jakie podaje “Rzeczpospolita”, przedłużono termin, w  którym nie będzie pobierany podatek PCC od transakcji zawieranych za pomocą kryptowalut.

Co w praktyce to oznacza? Mianowice, osoby, które obracają cyfrowymi walutami, nie muszą się martwić płaceniem tej daniny do końca tego roku. Gdyby nie to, ustawa o PCC obligowałaby je do odprowadzania 1 proc. z każdej transakcji do budżetu państwa.

PCC – problem rynku kryptowalut w Polsce

Nadal nie rozwiązuje to problemu w pełni. A takowy jest znany opinii publicznej, politykom i urzędnikom co najmniej od 2018 r. Wtedy resort finansów ogłosił, że konieczne jest płacenie PCC od każdej transakcji zawartej przy pomocy kryptowalut. Każdy, kto inwestował na kryptowalutowej giełdzie, wie, że jest to absurdalne a wręcz niewykonalne, jeśli ktoś gra często czy za pomocą bota. Samo wypełnienie stosownych druków w urzędzie mogłoby w niektórych takich przypadkach zablokować prace urzędników skarbowych i mocno utrudnić życie samych traderów.

W sprzeciwie dot. przepisu zorganizowano wtedy – wiosną 2018 r. – protesty pod budynkami ministerstwa, w których brali udział m.in. członkowie fundacji Trading Jam, Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin czy inni zwolennicy kryptowalut w Polsce.

Działania społeczności przyniosły wtedy rezultat. Wiceminster Paweł Gruza (dziś już poza resortem) ogłosił, że urząd zajmie się tematem. W rezultacie uregulowano rynek kryptowalut w Polsce, doprecyzowując wszelkie kwestie podatkowe. W kwestii PCC zachowano się jednak dość zachowawczo. Ministerstwo Finansów co pół roku ogłasza, że krypto-inwestorzy nie muszą już płacić daniny, ale żaden konkretny zapis nie znalazł się w ustawie regulującej rynek.

Relikt

podatki pccPrzez wielu prawników PCC jest uważany za relikt przeszłości. Mimo wszystko nadal obowiązuje w naszym kraju.

“Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik dokonujący niektórych transakcji w obrocie gospodarczym jest zobowiązany do zapłaty PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten od 1 stycznia 2001 roku zastąpił opłatę skarbową, która obowiązywała od umów i innych oświadczeń woli o charakterze cywilnoprawnym. Osoba dokonująca wskazanych czynności powinna sporządzić deklarację PCC-3 oraz zapłacić kwotę podatku według określonej w przepisach stawki”

– tłumaczy idee podatku portal Poradnik Przedsiębiorcy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności