za

Podatek od pożyczki – czy jest obowiązkowy?

Nexo Earn Aplikacja

Potrzebujesz pieniędzy i zastanawiasz się nad pożyczką? To świetny sposób na wsparcie domowego budżetu, zwłaszcza jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej. Chcesz uniknąć dodatkowych opłat w postaci odsetek, dlatego zdecydowałeś się pożyczyć pieniądze od kogoś zaufanego. Jednak czy wiesz, że każda umowa pożyczki podlega opodatkowaniu? Dowiedz się więcej o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Gdy pożyczasz pieniądze od banku lub firmy pożyczkowej, jesteś zwolniony z konieczności płacenia podatku. Jednak sytuacja wygląda inaczej, jeśli zdecydowałeś się skorzystanie pieniędzy innej osoby fizycznej. Wtedy musisz liczyć się z tym, że obowiązuje Cię podatek, a zaniechanie tego obowiązku może dużo kosztować! Sprawdź, z czym wiąże się pożyczka prywatna.

Koszty pożyczki prywatnej

Pożyczanie pieniędzy od rodziny lub znajomych jest bardzo popularne. Na taki krok często decydują się osoby, które nie mogą otrzymać środków np. w banku lub chcą zaoszczędzić i nie płacić za odsetki. Wydaje Ci się, że zadłużanie się u najbliższych nic nie kosztuje? Nic bardziej mylnego. W takiej sytuacji obowiązuje Cię podatek od czynności cywilnoprawnych.

Według przepisów umowa pożyczki podlega opodatkowaniu w wysokości 0,5% pożyczanej kwoty. Jako pożyczkobiorca jesteś zobowiązany do tego, aby złożyć odpowiednie oświadczenie we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie skarbowym nie później niż 14 dni od zawarcia umowy. Niezbędny jest także dokument poświadczający wpłatę pieniędzy. Może to być np. wyciąg z konta lub pocztowe potwierdzenie nadania przelewu.

W przypadku, gdy nie zgłosisz zadłużenia do urzędu skarbowego na czas, a zostanie to odkryte, będziesz musiał zapłacić podatek od pożyczki w wysokości 20% od pożyczonej kwoty.

Kto jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Istnieją pewne wyjątki odnośnie do podatku od pożyczki. Tak jest w przypadku, gdy zdecydujesz się pożyczyć pieniądze od osób z pierwszej grupy podatkowej. Do tej grupy należą obecni małżonkowie, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, rodzeństwo, pasierbowie, ojczym, macocha. W tej sytuacji maksymalna wysokość pożyczki może wynieść tyle, ile kwota wolna od podatku, czyli 9 637 złotych. Nie zwalnia to jednak z konieczności zgłoszenia pożyczki do właściwego urzędu.
U jednej osoby z najbliższej rodziny możesz zadłużyć się na niecałe 10 000 złotych raz na 5 lat.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy chcesz pożyczyć pieniądze od znajomych lub dalszej rodziny. W tym przypadku będziesz musiał uiścić podatek, chyba że pożyczysz:

● maksymalnie 5 000 złotych od jednej osoby lub 25 000 od różnych ludzi w ciągu 3 lat kalendarzowych,
● pieniądze z kas pracowniczych, funduszy związków zawodowych itp.

Zwolniony z podatku jesteś także w sytuacji, gdy zadłużysz się w firmie pożyczkowej. Szeroki wybór pożyczek na atrakcyjnych warunkach znajdziesz np. tutaj: https://lowcachwilowek.pl.

Jak prawidłowo zawrzeć umowę pożyczki prywatnej?

Umowa pożyczki chroni nie tylko Ciebie jako dłużnika, ale także pożyczkodawcę. Warto ją zawrzeć także, gdy chodzi o przekazanie środków między najbliższymi członkami rodziny. Pomaga uniknąć roszczeń i konfliktów, co może być znaczące zwłaszcza w delikatnych relacjach rodzinnych.

Umowa powinna być sporządzona na papierze i jest niezbędna w sytuacjach, gdy pożyczka zawierana jest na więcej niż 500 złotych. Jednak nie musi być poświadczona notarialnie.
Prawidłowo zapisana umowa pożyczki zawiera informacje o:

● kwocie zadłużenia i okresie trwania pożyczki,
● dacie i miejscu zawarcia umowy,
● sposobie spłaty zadłużenia i zasadach postępowania w przypadku zaprzestania spłacania,
● dane osobowe i podpisy obu stron.

Po zawarciu umowy zadbaj o potwierdzenie przekazania pieniędzy. Najlepiej, jeśli pożyczkodawca wykona przelew lub zleci przekaz pocztowy. Następnie musisz udać się do urzędu skarbowego, wypełnić deklarację PCC, samodzielnie obliczyć wysokość podatku i opłacić go. Pamiętaj o tym, że na dobrowolne zgłoszenie pożyczki masz tylko 14 dni. W innym przypadku czeka Cię kara w wysokości 20% podatku.

Nie zwlekaj! Wypełnij deklarację i zgłoś swoją pożyczkę, aby uniknąć dodatkowych kłopotów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności