za
Platforma PlayDapp zaatakowana przez hakera. Po nieudanych negocjacjach zniknęło 290 mln USD!

Platforma PlayDapp zaatakowana przez hakera. Po nieudanych negocjacjach zniknęło 290 mln USD!

Gamingowa platforma PlayDapp została zaatakowana przez hakera. W trakcie dwóch incydentów cyberprzestępcy udało się ukraść tokeny PLA o łącznej wartości aż 290 mln USD. Tokeny PLA są natywnymi tokenami platformy PlayDapp, która zajmuje się grami Web3. Doniesienia o ataku zostały ujawnione przez firmę analityczną Elliptic.

Atak hakerów na PlayDapp – brawurowa akcja w trakcie negocjacji

Atak na platformę PlayDapp został zauważony przez firmę analityczną Elliptic we wtorek. Firma w najnowszym raporcie przyznała, że 9 lutego haker – za sprawą nieautoryzowanego portfela – wyprowadził 200 mln tokenów PLA o wartości 36,5 mln USD. Krótko po tym incydencie właściciele platformy wysłali wiadomość do hakera za pośrednictwem transakcji on-chain. Wiadomość była prośbą o zwrot skradzionych funduszy w zamian za 1 mln USD „nagrody”. Deadline na odpowiedź od hackera miał minąć 13 lutego o godzinie 3 rano.

Platforma PlayDapp zhakowana na 290 mln USD.

PlayDapp dodał jednocześnie, że jeżeli haker nie będzie chciał współpracować, to nagroda 1 mln USD zostanie przekazana „białym kapeluszom”, aby razem z organami ścigania znalazły cyberprzestępcę. Groźba zdecydowanie nie spodobała się hakerowi, który kolejny raz włamał się na platformę i tym razem wyprowadził aż 1,59 mld tokenów PLA o wartości 253,9 mln USD i 12 lutego rozpoczął pranie pieniędzy za sprawą różnych giełd kryptowalut.

Działalność PlayDapp wstrzymana – trwa pościg za hakerem

Wyprowadzenie blisko 300 mln USD w tokenach PLA spowodowało prawdziwy chaos. Platforma poinformowała na łamach swojego konta na X, że wstrzymuje działalność do wyjaśnienia sprawy. W swoim oficjalnym komunikacie władze platformy mówią:

Uprzejmie prosimy o wstrzymanie transakcji i zrozumienie, że robimy wszystko, aby chronić aktywa inwestorów. Będziemy informować społeczność o postępach w śledztwie.

PlayDapp dodał, że współpracuje z giełdami kryptowalut, firmami śledczymi obserwującymi ruchy na blockchainie oraz organami ścigania. Warto dodać, że według Elliptic, haker może mieć sporą trudność w sprzedaży ponad 1,8 mld tokenów PLA. Poszukiwania hakera trwają, jednakże kierownictwo platformy z pewnością na długo zapamięta fakt, że z hakerami i terrorystami nie ma sensu negocjować.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności