za

PKO BP wspiera blockchainowe startupy

2019-06-19
Blockchain
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Let’s Fintech with PKO Bank Polski to program, który jest dedykowany startupom z obszaru fintech. W jego ramach poszukiwane są zwłaszcza te projekty, które są dedykowane technologii blockchain. Bank poszukuje też firm, które specjalizują się w inteligentnych kontraktach, tokenizacji, ICO i… kryptowalutach.

Startupy poszukiwane!

Pierwszym krokiem do nawiązania współpracy z nami jest wysłanie zgłoszenia przez formularz dostępny na stronie. W przeciągu miesiąca otrzymasz od nas informację zwrotną – jeśli będziemy zainteresowani zaprosimy Cię na spotkanie do Banku. Jeśli okaże się, że mamy wspólne cele, określimy w Banku właściciela biznesowego i ustalimy plan współpracy. Niezależnie od możliwości współpracy biznesowej, Twoje zgłoszenie będzie analizowane przez nasz zespół CVC, który może rozważać inwestycję”

– tłumaczy PKO Bank Polski na stronie Let’s Fintech.

Kluczem do sukcesu jest przygotowanie proof of concept (POC), służącego wykazaniu poprawności lub słuszności swojego modelu biznesowego. Jeśli to się powiedzie, PKO Bank Polski zdecyduje się na współfinansowanie projektu.

Bank ma objąć projekt swoistym patronatem. Ma pomagać startupowi np. w znalezieniu klienta docelowego.

Przykładem firmy, która współpracuje z PKO BP, jest np. Coinfirm.

„Let’s Fintech with PKO Bank Polski” działa od roku. W tym okresie przeanalizowano ponad 300 pomysłów młodych firm z Polski i z zagranicy. Współpracę udało się nawiązać z kilkunastoma. Oprócz Coinfirm to np. Emplocity czy TuPrawnik.

PKO BP a sieć bloków

“Z perspektywy czasu widzę, jak długą drogę przeszliśmy. Zaczynaliśmy jako ścieżka partnerska jednego z programów akceleracyjnych, dziś mamy własną infrastrukturę, zespół ekspertów, wypracowaną siatkę partnerów w kraju i na świecie oraz możliwość zasilenia wybranych projektów kapitałem. Możemy skupić się na wyszukiwaniu najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych na rynku i być dla nich pożądanym partnerem”

– twierdzi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.

Warto odnotować tu także zeszłoroczne działania PKO BP z blockchainem w tle.

„Pierwszy etap wdrożenia technologii blockchain w Banku skupia się na udostępnieniu systemu pozwalającego na weryfikację autentyczności dokumentów bankowych, w tym regulaminów oraz taryf opłat i prowizji.

Nasi Klienci mają do dyspozycji system, który dzięki zaawansowanej matematyce i technikom kryptograficznym, pozwala na sprawdzenie aktualności i autentyczności danego dokumentu poprzez użycie unikalnego numeru HASH udostępnionego przez Bank. Korzystanie z tego rozwiązania jest bardzo proste dla użytkownika i stanowi niezaprzeczalną wartość dla wszystkich stron zaangażowanych w komunikację. Co więcej, stały dostęp do dokumentów publicznych takich jak regulaminy zapewniamy także osobom, które nie są już naszymi klientami”

– czytamy na www banku.

Alior Bank

W tym tygodniu także Alior Bank ogłosił, że uruchamia platformę dla swoich klientów, która jest oparta na blockchainie Ethereum. Ma ona służyć do weryfikacji autentyczności dokumentów w formie cyfrowej, w ramach programu trwałego nośnika danych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności