za
Piotr Patkowski

Wiceminister Piotr Patkowski twierdzi, że w Polsce zaczęła się dezinflacja

2023-03-03
Ekonomia
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Zaskakujące słowa padły z ust jednego z członków rządu. Wiceminister finansów Piotr Patkowski twierdzi, że w Polsce “zaczęła się dezinflacja”.

Wiceminister Piotr Patkowski: “zaczęła się dezinflacja”

Piotr Patkowski jest wielkim optymistą. W czasie rozmowy z Polsat News przekazał Polakom rewelacyjne wieści.

Luty był miesiącem, kiedy inflacja była najwyższa, a marzec to miesiąc, kiedy zaczyna się dezinflacja. Można więc powiedzieć, że od dzisiaj zaczęła się dezinflacja

– stwierdził.

Tłumaczył swoją tezę tym, że “pierwszy kwartał jest okresem przesilenia, a więc szczytowej inflacji“. Oznacza to, że “szczyt [inflacji] nastąpił w lutym”. Teraz realny staje się “scenariusz miękkiego lądowania gospodarki”, który “zaczął się realizować i II kwartał będzie okresem odbicia oraz silnej dezinflacji”.

Co o tym sądzą eksperci?

O komentarz portal Money.pl poprosił Kamila Sobolewskiego, głównego ekonomistę Pracodawców RP. Jego zdaniem “pan minister nie mija się twardo z prawdą, tylko widzi rzeczywistość przez różowe okulary”.

Wszyscy spodziewają się szczytu w lutym 2023 r., a później hamowania inflacji. Jednak prezentowanie tej sytuacji jako jakiegoś rodzaju sukcesu, jest całkowicie chybione

– dodał.

Teraz zastanówmy się, czy inflacja faktycznie wyhamuje. Nadal realny jest scenariusz, w którym tak się stanie, ale potem ceny ponownie zaczną rosnąć.

Po pierwsze, od marca emeryci i renciści dostaną zrewaloryzowane świadczenia, co spowoduje większą podaż pieniądza.

Do tego powoli startuje kampania wyborcza, co może być o wiele bardziej niebezpieczne dla naszych kieszeni, niż się nam wydaje. PiS od lat wygrywa wybory kolejnymi obietnicami socjalnymi i ich realizacją. Nie jest wykluczone, że przed jesienną elekcją zwiększy świadczenie 500+ lub wprowadzi inne tego typu programy.

Wojna na obietnice staje się tym groźniejsza, że w tym kierunku podąża też Platforma Obywatelska, która twierdzi, że jeżeli tylko wygra wybory, wprowadzi nieoprocentowane kredyty hipoteczne i dopłaty do wynajmów mieszkań. PiS zagrożone takimi pomysłami może zaatakować ze zdwojoną siłą.

Pamiętajmy: większa liczba pustego pieniądza na rynku oznacza rosnącą inflację. To zaś od lat serwują nam politycy i wiele wskazuje na to, że ten szkodliwy trend nie zostanie zahamowany.

Jeżeli jednak do tymczasowego hamowania inflacji dojdzie, nie będzie to sukces rządu. Inflacja może zacząć rosnąć w mniejszym tempie przez spadki cen na rynkach energii i żywności. Do tego konsumenci najpewniej zaczęli już oszczędzać, bowiem boją się o swoją przyszłość. Sprawi to, że spadnie cyrkulacja pieniądza. Nie wyhamuje to jednak całkowicie inflacji. Tę zawdzięczamy dodrukowi – polityce socjalnej rządu i reakcji władz na pandemię COVID-19.

Kolejna sprawa to to, czy w ogóle możemy ufać politykom. Zwłaszcza, gdy mówią o przyszłości inflacji i podwyżkach stóp proc. W sieci można znaleźć kompilacje wypowiedzi Adama Glapińskiego, który mówił o polityce Rady Polityki Pieniężnej. Onet przygotował tego typu zestawienie, które możecie obejrzeć poniżej (materiał zaczyna się od dziewiętnastej minuty):

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności