pieniądz

Pieniądze fiducjarne upadną w czasie nowego kryzysu?

Bitcoin

Jeden z europejskich banków centralnych stwierdził, że pieniądze typu fiat stracą na popularności i staną się gorzej postrzegane od złota. Warunkiem jest całkowite załamanie światowego systemu finansowego.

Złoto uratuje gospodarkę przed upadkiem

depozyty bankoweW komentarzach, które pozytywnie zaskoczyły krytyków fiatów, holenderski bank centralny, znany jako De Nederlandse Bank (DNB), powiedział, że złoto będzie niezbędne w przypadku krachu fiatów.

Komunikat na stronie internetowej banku opisuje złoto jako „kotwicę zaufania dla systemu finansowego”.

„Jeśli cały system się załamie, zapasy złota stanowią zabezpieczenie na początek. Złoto daje pewność siły bilansu banku centralnego. To daje poczucie bezpieczeństwa”

– kontynuuje raport.

Właściwie ten komunikat banku centralnego wpisuje się w politykę banków centralnych, które zaczęły skupować złoto od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. Złoto – jako forma “solidnych pieniędzy” o najwyższym stosunku zapasów do przepływów spośród wszystkich towarów na rynku – zapewniało dotąd zawsze prawidłowe funkcjonowanie gospodarek.

Coraz częściej jednak mówi się, że inwestorzy, którzy dotąd kupowali kruszce, dziś przychylnym okiem patrzą na Bitcoina. Nierzadko słychać argumenty, że jest on nową bezpieczną przystanią.

Dlaczego tak się dzieje? Banki centralne, teoretycznie kierujące walutami fiducjarnymi, stosują interwencje w celu sztucznego manipulowania ich podażą, co jest praktycznie niemożliwe w kwestii złota czy BTC.

Gabor Gurbacs, menedżer ds. zasobów cyfrowych w VanEck, napisał tweeta w odpowiedzi na słowa DNB:

„Mocno wierzę, że prywatne pieniądze mają swoje miejsce w naszym świecie. Pieniądze prywatne powinny mieć możliwość konkurowania na wolnym rynku z pieniędzmi banku centralnego.”

Z kolei inwestor Mike Novogratz powiedział coś w podobnym tonie, mówiąc CNN, że zarówno złoto, jak i Bitcoin, to zdrowe pieniądze.

„Mamy niepewność geopolityczną, mamy ujemne stopy; wszystko jest dobre dla złota i dla Bitcoina”

– powiedział w wywiadzie z 11 października.

Jednak nie wszyscy się z tym zgadzają. Dyrektor generalny Apple Tim Cook stwierdził na początku tego miesiąca, że ​​tylko rządy powinny kontrolować emisję pieniędzy. Mówił to w kontekście bieżących trudności, jakie napotyka Facebook przy wprowadzaniu planowanej waluty cyfrowej Libra. CEO Apple powiedział, że nie będzie dążył do podążania tym śladem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
banki centralne bitcoin fiaty pieniądze
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.