za

Na stronie Sejmu pojawił się projekt Tarczy Antykryzysowej 2.0. W nim uzasadnienie likwidacji PCC od transakcji w kryptowalutach

Wspominaliśmy już, że rząd planuje całkowicie zlikwidować podatek PCC od transakcji opartych na kryptowalutach. 7 kwietnia na stronach sejmowych pojawił się projekt ustawy o tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0. Jest dostępny tutaj. Znajdziemy w nim zapisy wyłączające cyfrowe waluty spod wspomnianej daniny i uzasadnienie tej decyzji władz.

PCC a BTC

pcc btcJak wiemy, sprawa budzi kontrowersje od paru lat. W 2018 r. społeczność kryptowalut oficjalnie protestowała nawet przeciwko konieczności płacenia tego typu daniny pod budynkiem Ministerstwa Finansów.

W tym tekście przyjrzymy się jednak uzasadnieniu rządu, dlaczego PCC w tym konkretnym przypadku powinno zostać zniesione.

Uzasadnienie

W projekcie ustawy czytamy:

“Projektowana zmiana ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1519, z późn. zm.), ma na celu wprowadzenie zwolnienia od podatku umów sprzedaży i zamiany walut wirtualnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2019 r. poz. 1115, z późn. zm.).  Proponuje się, aby projektowane zmiany miały zastosowanie do czynności cywilnoprawnych dokonanych od 1 lipca 2020 r., gdyż obecnie w przedmiotowym zakresie funkcjonuje rozporządzenie z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej (Dz. U. poz. 1346, z późn. zm.), które obowiązuje do dnia 30 czerwca 2020 r. Zapewni to ciągłość w nieobciążaniu podatkiem przedmiotowych czynności, co jest szczególnie istotne w kontekście łagodzenia negatywnych konsekwencji ekonomicznych ponoszonych przez obywateli z powodu COVID-19.”

Dalej rząd wskazał na to, że płacenie PCC w tym konkretnym przypadku jest niemal niemożliwe:

“Specyfika transakcji mających za przedmiot obrót walutą wirtualną powoduje, że jej strony pozostają dla siebie anonimowe, co uniemożliwia ustalenie statusu podatkowego zbywcy, stanowiącego okoliczność rozstrzygającą o obciążeniu danej transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przypadku transakcji mających za przedmiot waluty wirtualne niejednoznaczna jest także kwestia miejsca wykonywania prawa majątkowego, które jest istotne z punktu widzenia przepisów ustawy ze względu na zakres terytorialny jej działania. Podatkowi podlegają bowiem co do zasady czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nie jest oczywiste, gdzie w przypadku obrotu walutą wirtualną dochodzi do dokonania czynności cywilnoprawnej.

Uwzględniając, że przepisy prawa podatkowego nie mogą stanowić swoistej pułapki dla podatnika, a w przypadku opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych obrotu walutą wirtualną wystąpić mogą skutki trudne do zaakceptowania w świetle konstytucyjnych zasad, proponuje się wprowadzenie zwolnienia od tego podatku.”

Wszystko wskazuje więc na to, że ostatecznie całkowicie problem zniknie. Szkoda, że konieczna do tego musiała być epidemia…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności