Ciekawostki

PBOC nadal pompuje gospodarkę pustym pieniądzem

Chiński rząd we współpracy z PBOC do tej pory podjął pod wiele kroków w celu powstrzymania kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią […]

Data publikacji: 18 lutego 2020

bitbay

Chiński rząd we współpracy z PBOC do tej pory podjął pod wiele kroków w celu powstrzymania kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa. W ruch poszła obniżka stóp procentowych i zastrzyk finansowy wartych miliardy juanów. Ponowne takie ruchy miały miejsce kilka dni temu. Istnieją też oznaki, że Pekin może zdecydować się na pewne środki oszczędnościowe w tym roku zamiast na mocniejsze bodźce fiskalne.

PBOC obniża stopy procentowe

Ludowy Bank Chin pbocLudowy Bank Chin (PBOC) „wstrzyknął” aż 200 miliardów juanów (prawie 29 miliardów dolarów) do systemu bankowego swojego kraju, w którym w ubiegłym roku wystąpiły problemy z płynnością. Według Reutersa w poniedziałek fundusze były oferowane jako roczne pożyczki średnioterminowe dla chińskich instytucji finansowych. Bank centralny obniżył również oprocentowanie pieniądza z 3,25 proc. do 3,15 proc. Co więcej, PBOC wyemitował kolejne 100 miliardów juanów (14 miliardów dolarów) poprzez siedmiodniowe umowy z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu, podał Bloomberg.

Obserwatorzy tego, co dzieje się w Państwie Środka, w dużej mierze spodziewali się obniżki stóp procentowych już w tym tygodniu. I prawdopodobnie będzie ona miała miejsce nawet jeśli nie do niedzieli, to jeszcze w tym miesiącu.

Gigant na glinianych nogach?

O Chinach coraz częściej mówi się jak o ZSRR dekady temu – jako o gigancie na glinianych nogach. Eksperci sugerują, że boom gospodarczy w tym kraju jest sztucznie wygenerowany i skończy się katastrofą.

Z drugiej strony w 2019 r. Chiny wprowadziły największe w swojej historii cięcia podatków i opłat wynoszące ponad 2 tryliony juanów, czyli ponad 2 proc. PKB. Działania te miały sprzyjać wzrostowi gospodarczemu, ale także – czego władze musiały być świadome – bezpośrednio ograniczyć dochody fiskalne. Minister finansów Liu Kun oczekuje również „ciągłej presji na zwiększenie wydatków, zmuszając rząd do utrzymywania operacji budżetowych w ścisłej równowadze”:

„W takich okolicznościach nie jest możliwe wdrożenie proaktywnej polityki fiskalnej jedynie poprzez zwiększenie skali wydatków fiskalnych”.

Dodał też, że Chiny w 2020 r. przestaną stymulować rynek w sposób, jaki dotąd to robiły. Z jakim efektem? Państwo Środka albo pokaże swoją prawdziwą siłę, albo rozpocznie proces swojego upadku…

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion