za

DGP: Państwowy bank prał brudne pieniądze

2020-08-04
Wiadomości
1,5% dla maluszka

W maju Dziennik Gazeta Prawna informował o tym, “organy nadzoru prowadzą postępowania przeciw BOŚ Bankowi. Do prokuratury trafiły też zawiadomienia w tej sprawie.” Ostatecznie bank dostał 4,5 mln zł kary za niedotrzymanie procedur dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Będzie się odwoływać, jak podaje pb.pl.

BOŚ Bank z problemami

bankDziałalności BOŚ przyjrzało się GIIF i Komisja Nadzoru Finansowego.

Obie instytucje złożyły w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa – mówił wiosną informator “DGP”.

Mediom udało się potem dowiedzieć od Prokuratury Krajowej, że to prawda.

„Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie. Z uwagi na jego dobro na obecnym etapie prokuratura nie udziela informacji o biegu postępowania”

– napisała Prokuratura Krajowa w odpowiedzi na pytania “DGP”.

Pikanterii dodaje fakt, że BOŚ Bank jest pośrednio kontrolowany przez Skarb Państwa. Chodzi o to, że “Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma 58,05 proc. udziałów w kapitale zakładowym, 8,61 proc. należy do Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw z PFR TFI, a 5,54 proc. posiada Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.”

Afera jest duża i nie chodzi o pranie milionów złotych, ale znacznie wyższe kwoty. Na przełomie września i października ubiegłego roku pojawiła się informacja, że w tej sprawie interweniowały służby ze Stanów Zjednoczonych, prosząc aby polska strona zajęła się praniem pieniędzy z wykorzystaniem BOŚ Banku – twierdził w maju informator gazety.

W artykule dodano, że “bank mógł być na bakier z przepisami AML”.

Kara

W tym tygodniu BOŚ poinformował zaś o zawiązaniu rezerwy w wysokości 4,5 mln zł na poczet kary nałożonej na bank przez GIIF „za niedopełnienie obowiązku stosowania środków bezpieczeństwa finansowego oraz za niedopełnienie obowiązku dokumentowania zastosowanych środków bezpieczeństwa finansowego”. Zapowiedział jednak też, że będzie składał odwołanie od decyzji inspektora.

Wątek kryptowalut

Warto przypomnieć, że w dalszej części artykułu “DGP” z maja pojawiał się wątek kryptowalut:

“W DGP opisywaliśmy w ubiegłym roku, że bank prowadzi rachunki złotowe dla estońskiego operatora płatności, który z kolei obsługuje giełdy kryptowalut. Także tę wymyśloną przez firmę, którą UOKiK podejrzewa o rolę piramidy finansowej.

Na ryzyko takie zwracały także uwagę służby zajmujące się praniem pieniędzy w swoim raporcie rocznym za 2019 r.”

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności