za
CipherTrace

Oszustwo na InPost – nowa forma kradzieży

2020-06-03
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Oszuści nadal nas atakują. Niedawno pisaliśmy o aresztowaniu członków grupy, która oszukiwała ludzi “na BLIK-a”. Teraz w sieci grasują hakerzy, którzy próbują się włamać na nasze urządzenia za pomocą “SMS-u z InPost”.

SMS z InPost

inpostO co konkretnie chodzi? Hakerzy wysyłają SMS-y z informacją o konieczności pobrania aplikacji w celu otrzymania kodu odbioru do paczkomatu. Problem polega na tym, że przesyłany link nie prowadzi nas do strony z aplikacją, a jedynie instaluje wirusa, który może spowodować m.in. utratę kontroli nad rachunkiem bankowym.

Kod odbioru otrzymasz po pobraniu naszej nowej aplikacji https://APPINP0ST.COM – tak dokładnie brzmi SMS. Co znamienne, oszuści wysyłają te fałszywe wiadomości SMS z linkiem do osób, które faktycznie oczekując na odbiór przesyłki w Paczkomacie. Wiadomość podpisują jest jako “Ważne”. Oszustwo wykryją osoby spostrzegawcze, bowiem w nazwie InPost zamiast litery “O” oszuści wpisali “0”. Jeśli jednak ktoś tego nie dostrzeże, trudno tak na prawdę zauważyć różnicę.

W następstwie zainstalowania wirusa oszuści będą mogli m.in. przechwycić SMS-y od banku, przejąć kontrolę nad rachunkiem bankowym i ostatecznie okraść nasze konto z oszczędności.

InPost informuje, że otrzymanie kodu odbioru nie jest uzależnione od posiadania aplikacji. Każdy, kto korzystał z paczkomatów, wie, że kod przesyłany jest bezpośrednio na podany firmie adres e-mail, w wiadomości SMS oraz dodatkowo dostępny jest w InPost Mobile.

– Zachowajcie ostrożność i nie dajcie się złowić na fałszywe wiadomości. Aplikację pobierajcie wyłącznie z zaufanych źródeł, tj. ze sklepów Google Play i App Store. Więcej o bezpieczeństwie na stronie: https://inpost.pl/bezpieczenstwo – ostrzega firma w swoim komunikacie opublikowanym na Facebooku.

https://www.facebook.com/paczkomaty/photos/a.357039227998/10158251395367999/?type=3

Inne oszustwa

Niedawno pisaliśmy też o “oszustwie na BLIK-a”. Przestępcy włamywali się na konta realnych osób na Facebooku (dokonywano tego za pomocą stron phishingowych, które wyłudzały dane logowania). W kolejnym kroku prosili znajomych ofiary o wysłanie kodów BLIK i innych danych. W ten sposób wyłudzano pieniądze.

Pamiętajcie, by uważać na to, w co klikacie i jakie programy ściągacie na swoje smartfony i komputery!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności