za
opera solana

Opera nawiązuje partnerstwo z Solana Labs

2021-12-12
Kryptowaluty

Wygląda na to, że Opera chce zostać królem przeglądarek Web 3 i stworzyć konkurencję dla Brave. W oficjalnym wpisie na blogu w piątek, 10 grudnia, Opera ogłosiła partnerstwo z Solana Labs. Dzięki współpracy przeglądarka wprowadzi wsparcie dla natywnego blockchaina. To pozwoli na zintegrowanie portfela Solana oraz wszystkich dAppów w ekosystemie.

Według Opery integracja ma być gotowa do pierwszego kwartału 2022 roku. Do tego czasu użytkownicy będą mogli cieszyć się wszystkimi blockchainowymi korzyściami w przeglądarkach desktopowych i mobilnych bez żadnych ograniczeń.

Zainteresowanie Opery Solaną nie jest zaskakujące. Od przynajmniej 2018 r. przeglądarka przyjęła ukierunkowane podejście do wsparcia kryptowalut, technologii blockchain i tzw. Web 3.

Nie wydaje się jednak aby te wieści zbytnio ekscytowały rynki. Akcje Opery zamknęły piątkową sesję giełdową na poziomie 7,24 USD, co oznacza spadek o -4,36%. Jest to jednak skromny wzrost z poziomu 6,96 USD, na którym rozpoczęła tydzień.

Wiadomość nie miała też zbytniego wpływu na wycenę SOL. Token wciąż utrzymuje niedźwiedzią trajektorię zapoczątkowaną na początku listopada tuż po ATH. SOL, natywny token Solany, zamknął dzień na poziomie 166,97 USD, co oznacza spadek o 7,86%. W momencie pisania tego tekstu, cena skorygowała się do 169 USD. Nadal jest to wynik prawie 35% poniżej ATH.

Opera vs Brave: Bitwa o Web3

W przeciwieństwie do Web 1, gdzie użytkownicy konsumują treści dostarczane przez stronę internetową, a Web 2, gdzie użytkownicy wchodzą w interakcje za pośrednictwem scentralizowanej platformy, w Web 3, nie ma scentralizowanego podmiotu. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem technologii, takich jak blockchain, gdzie dane przepływają w sieci bez możliwości awarii.

Przykładami Web 3 są np. Sapien, UjoMusic, Storj, Filecoin, Hive i Minds.

Pomimo pewnych kontrowersji, Brave od jakiegoś czasu jest niekwestionowanym królem przeglądarek kryptowalutowych. Jest ona nawet zasilana przez własny blockchain, a jej token BAT służy jako podstawa całego ekosystemu. Projekt ten wprowadził kompletnie nowy system reklamy i promocji treści. Nagradza on użytkowników za oglądanie reklam. Ci z kolei mogą przekazywać tokeny do twórców treści wysokiej jakości.

Opera, jednakże, przyjęła bardziej pragmatyczne podejście. Nie stworzyli kryptowaluty, jednak jej przeglądarka przystosowała się do Web3 jak żadna inna. Oprócz Solany, Opera posiada natywny portfel kryptowalutowy, wsparcie dla dAppów i inne krypto funkcje.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności