za

Olsztyn wykorzysta blockchain ETH do wsparcia służb ratunkowych

2020-11-28
Blockchain

Olsztyn stanie się pierwszym miastem na świecie, które wykorzysta blockchain Ethereum do wsparcia służb ratowniczych. Jest to już kolejny konkretny przypadek wykorzystania technologii DLT w realnym życiu.

Smartkey – pomost pomiędzy blockchainem a fizycznymi aktywami

W Olsztynie pomyślnie zakończono testy SmartKey, technologii łączącej blockchain z fizycznymi aktywami. SmartKey ma wspomóc służby ratownicze, czyli policję, straż pożarną oraz pogotowie ratunkowe.

SmartKey umożliwi zespołom ratowniczym skuteczniejsze wykonywanie zadań. Wszystko dzięki połączeniu smart kontraktu z urządzeniami Teltonika, które są wykorzystywane przez polskie zespoły ratownicze. Połączenie to umożliwi ekipom ratunkowym wejście do dowolnego budynku w mieście, bez konieczności namierzania posiadacza kluczy lub oczekiwania na pozwolenie.

Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego powiedział:

Istniejąca potrzeba, aby nasze służby ratownicze mogły bez przeszkód wykonywać swoje obowiązki, jest delikatna. Wykorzystanie technologii blockchain i rozwiązania SmartKey wydaje się być idealnym rozwiązaniem, dającym bezpieczeństwo właścicielom i mieszkańcom budynków, ale także swobodę dla naszych służb ratowniczych.

Warto dodać, że Brzezin już wcześniej miał do czynienia z technologią Blockchain. Samorząd Warmii i Mazur z okazji 546. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, wyemitował okolicznościowy token CoperniCoin. Samorządz stworzył także program, który pozwolił wymienić CopernicCoin na różne pamiątki.

Inteligentne miasta

SmartKey wierzy, że technologia blockchain może stworzyć podstawy dla rozwoju inteligentnych miast. Inteligentne miasto to obszar miejski, który wykorzystuje nowe technologie i sensory do gromadzenia danych. Następnie wykorzystuje je do bardziej efektywnego zarządzania aktywami, zasobami i usługami. Jako paradygmat, inteligentne miasta wpisują się w inne teorie dotyczące zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Internet przedmiotów (IoT) może mieć poważne znaczenie dla przyszłych inteligentnych miast. Uważa się, że podłączone do sieci urządzenia, w następnym dziesięcioleciu mogą dać ogromne możliwości rozwoju. Światowe Forum Ekonomiczne uznało Internet przedmiotów za ważny filar “transformacji miejskiej”, szczególnie po COVID-19.

W branży IoT działa też kilka projektów kryptowalutowych. Największym z nich jest projekt Iota (MIOTA), którego kapitalizacja rynkowa wynosi 825 mln dolarów. Co najmniej kilkanaście innych projektów posiada market cap wyższy niż 1 mln USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności