Bezpieczeństwo naszych bitcoinów

 

bezpieczenstwobtc

 

Tak jak w przypadku tradycyjnej bankowości elektronicznej tak i w przypadku bitcoinów jesteśmy narażeni na kradzież naszych środków jeśli nie zadbamy o ich bezpieczeństwo.

Dobrze zabezpieczone bitcoiny są dużo bardziej bezpieczne niż nasze pieniądze na kontach bankowych. Nie może dobrać się do nich rząd (jak na Cyprze), komornik czy współmałżonek przy rozwodzie.

Bezpieczeństwo naszych bitcoinów zależy od:

 

Portfela na którym przechowujemy środki

Od zabezpieczeń naszego komputera (np. antywirus)

Od nas samych i podstawowej wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci

 


 

 

Przechowujemy bitcoiny na naszym komputerze

 

komputer1

 

Jeżeli chcesz przechowywać bitcoiny na swoim komputerze, upewnij się, że masz zaktualizowany antywirus. Skanuj komputer regularnie, rób aktualizacje. Oczywiście, żaden antywirus nie uchroni nas w 100% przez wirusami/trojanami ale na pewno znacznie zmniejszy ryzyko.

 

Jeżeli używasz portfela w postaci aplikacji na komputer pamiętaj aby go zaszyfrować !!! Każdy tego typu portfel ma taką możliwość, a jeśli nie zmień go. Nawet jeśli taki zaszyfrowany portfel trafi w niepowołane ręce będzie on bezużyteczny o ile użyłeś silnego hasła (przynajmniej 8 znaków, małe i duże litery + cyfry + znaki specjalne).

 

Róbmy kopie portfela (kluczy prywatnych) i trzymajmy w bezpiecznym miejscu a najlepiej kilku: Pendrive, płyta DVD itd.

 

Po więcej sposobów zabezpieczenia naszych bitcoinów odsyłamy do naszych poradników.

 


 

Przechowujemy bitcoiny w serwisach Internetowych

 

web1

 

Choć jest to rozwiązanie bardzo praktyczne trzeba mieć świadomość ryzyka jakie za sobą niesie. Serwis może paść ofiarą ataku hackerskiego lub nieuczciwy właściciel może zniknąć z naszymi bitoinami. Jeżeli trzymamy bitcoiny na serwisach Inernetowych musimy zdawać sobie sprawę, że ich bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od osób trzecich.

Jeśli jednak zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, mamy pełne zaufanie do serwisu i nie przechowujemy tam dużych kwot, pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych bitcoinów również i w tym przypadku zależy od nas.

 

Pamiętajmy o antywirusie, skanowaniu i aktualizacji naszego komputera.

 

Nie logujmy się nigdy do serwisów poprzez niezabezpieczone sieci WiFi ani hotspoty !

 

Wybierajmy serwisy które mają dodatkowo zabezpieczenie 2FA (Two Factor Authentication).

 

W przypadku 2FA oprócz standardowego hasła do serwisu mamy dodatkową weryfikację np. za pomocą telefonu komórkowego/tabletu. Rozwiązanie to znacząco zmniejsza ryzyko kradzieży przez wirusy/trojany czy ataki hackerskie.

 

Dobrą praktyką jest używanie klawiatury ekranowej do logowania się w tego typu serwisach. Znacznie zmniejszy to ryzyko podsłuchania hasła przez Trojany.

 

Nie loguj się tam gdzie transmisja nie jest szyfrowana - brak SSL. Łatwo to rozpoznasz po adresie widocznym w pasku przeglądarki. Jeśli adres zaczyna się od https:// serwis jest szyfrowany. Jeśli od http:// nie podawaj swojego hasła. Transmisje nieszyfrowane można podłsuchać a co za tym idzie, Twoje hasło!

 

Jeżeli otwierasz link do danego serwisu z e-maila czy też z innej strony upewnij się, że jest to ta strona na którą chcesz się dostać. Podstawiona strona może wyglądać łudząco podobnie do oryginału a różnić się np. 1 literą w adresie co ciężko czasem zauważyć.

 

Sprawdź czy strona którą odwiedzasz posiada zaufany certyfikat - kłódka obok adresu w pasku przeglądarki.

 

Nigdy nie używaj tych samych haseł w różnych serwisach ! Gdy jeden serwis zostanie zhackowany i wyciekną hasła, hakerzy bez problemu dostaną się na inne Twoje konta!

 

Dbaj o bezpieczeństwo hasła do Twojej skrzynki pocztowej. Wybieraj te z opcją 2FA. Jeśli Twoje hasło do skrzynki dostanie się w niepowołane ręce, ktoś będzie mógł dostać się też do serwisów do których przy rejestracji użyłeś tej skrzynki (funkcja przypomnij hasło).

 

Nigdy nie zapisuj hasła do serwisu w przeglądarce !! Zwykle przeglądarka pyta się o to gdy pierwszy raz logujesz się do serwisu.

 

Nigdy nie trzymaj dużych kwot na serwisach Intrnetowych!

 

Wyloguj się z serwisu jeśli skończyłeś pracę.

 

Po więcej sposobów zabezpieczenia naszych bitcoinów odsyłamy do naszych poradników.

 


 

 

Przechowujemy bitcoiny w telefonie

 

telefon1

 

Telefonom komórkowym też zagrażają wirusy. Zadbaj o ich bezpieczeństwo instalując antywirus.

 

Róbmy kopie portfela (kluczy prywatnych) i umieśćmy je poza urządzenie. Np. pendrive

 


 

Bezpieczeństwo w sieci

 

bezpieczenstwowsieci

 

Nawet jeśli zabezpieczymy swój sprzęt niczym forteca nie traćmy czujności. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że w sieci jest wielu oszustów stosujących różne techniki manipulacyjne.

 

Szukanie pomocy w sieci

 

Nic nam po zabezpieczeniach jeśli podamy komuś nasz klucz prywatny do adresu na którym mamy środki. Oszuści stosują różne techniki manipulacyjne wykorzystując między innymi fakt, że np. słabo orientujemy się w danej dziedzinie (np. bitcoin). I tak pod pozorem pomocy, gdyż akurat mamy problem np. z synchronizacją portfela i szukamy porady w sieci, oszust może wyłudzić od nas klucze prywatne, czy też plik gdzie się one znajdują (wallet.dat).

 

Nigdy nie ufaj nieznajomym w sieci. Jeśli ktoś oferuje Ci pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu i każe sobie podawać pewne dane lub wysyłać jakieś pliki, niech zapali Ci się sygnał ostrzegawczy.  Uczciwa osoba chcąc  pomóc, nakieruje Cię tak abyś sam rozwiązał dany problem.

 

Kupujemy/sprzedajemy bitcoiny z ogłoszenia

 

W sieci często możemy spotkać ogłoszenia sprzedaży bitcoinów czy też innych krypto-walut. Przy tego typu transakcjach powinieneś zachować szczególną ostrożność.

 

Wybieraj ogłoszenia użytkowników z dobrą reputacją i stażem.

 

Jeżeli zdecydujesz się na ogłoszenie umieszczone na Polskim Forum Bitcoin, sprawdź datę rejestracji użytkownika, rangę ilość postów oraz komentarze z ewentualnych poprzednich transakcji.

 

Jeśli to możliwe korzystaj z usługi Escrow od zaufanych użytkowników.

 

Jeżeli sprzedajesz bitcoiny nie zgadzaj się na zapłatę poprzez PayPal - potencjalny oszust może cofnąć przelew!

 

Nigdy nie zgadzaj się na kupno żadnego rodzaju doładowań telefonu/kuponów/kart pieniężnych typu kart PAYSAFECARD w serwisach akcyjnych pod pozorem kupna bitcoinów!

 

Proceder niestety jest dość częsty. Oszust proponuje nam zakup bitcoinów poprzez serwis aukcyjny np. Allegro. Niestety tego typu oferty dotyczące kryptowalut są zakazane więc oszust proponuje nam, aby zamiast bicoinów kupić na aukcji kartę pieniężną/kupon/doładowane telefonu. Kupujący ma złudne poczucie bezpieczeństwa, że kupuje poprzez znany serwis aukcyjny który go chroni. Po dokonaniu transakcji kupujący ma oddać kod/klucz do takiej karty rzekomemu sprzedawcy a wtedy on wyśle nam bitcoiny. Niestety takie sytuacje kończą się zwykle tym, że prawdziwy właściciel aukcji nie ma o niczym pojęcia, oszust wyłudza od nas kod/klucz do karty a kupujący zostaje z niczym.

 

Nigdy nie korzystaj z ogłoszeń sprzedaży bitcoinów za bardzo atrakcyjną cenę !!! Dość powszechnym i normalnym zjawiskiem jest sprzedaż bitcoinów 2-5% taniej niż na giełdach ale jeśli oferta jest dużo bardziej atrakcyjna nie korzystaj z niej! Prawdopodobnie będzie to próba oszustwa!

 

Nigdy nie dokonuj transakcji z kimś kto sam wyjdzie z propozycją i skontaktuję się z Tobą składając Ci atrakcyjną ofertę poprzez wiadomość prywatną np. na forum, e-mail, sms, portal społecznościowy czy komunikator Internetowy.

 

Pamiętaj, że istnieją trojany które mogę podmienić wysyłany do kogoś adres bitcoin. Upewnij się więc, że do odbiorcy doszedł taki adres jaki wysłałeś!

 

Transakcje w sieci bitcoin są nieodwracalne. Raz wysłana transakcja nie może zostać cofnięta!

 

Często zdarza się, że osoba która się do Ciebie zgłosi poprzez np. komunikator Internetowy podaje się za kogoś innego, np. za zaufaną osobę a forum/serwisie/portalu społęcznościowym. Oczywiście taką osobę możesz zweryfikować poprzez bezpośredni kontakt na danym forum/serwisie ale pamiętaj, że oszust może zmanipulować i Ciebie i osobę zaufaną pod którą się podszywa. Dlatego najlepszym sposobem jest wyłącznie bezpośredni kontakt od początku do końca z daną osobą w miejscu gdzie możesz ją zweryfikować a nie poprzez inne kanały komunikacji gdzie nie masz takiej możliwości.

 

Wszystkie powyższe porady są zbiorem podstawowych zasad bezpieczeństwa obsługi komputera i poruszania się w sieci. Dotyczą one każdego użytkownika komputera a nie tylko użytkowników bitcoina.