Słownik

Nazwa SKU Opis Location
P2P

Peer-to-Peer. Rodzaj zdecentralizowanej sieci komputerowej. Alternatywa dla sieci klient-serwer. W przypadku bitcoina sieć jest tak zbudowana aby każdy użytkownik ogłaszał swoje transakcje bezpośrednio innym użytkownikom bez pośredników ani centralnego serwera.

Portfel

Portfel to zbiór publicznych adresów i kluczy prywatnych do nich przypisanych. Jest odpowiednikiem np. konta w banku z wieloma rachunkami. Zwykle występuje w postaci aplikacji.  Umożliwia dokonywanie transakcji (wysłanie i odbieranie środków). Portfel bitcoin pokazuje tylko sam bilans środków zgromadzonych na adresach które wchodzą w skład portfela oraz historię transakcji. Nie przechowujes samych bitcoinów a jedynie klucze do nich. Bitcoiny przechowywane są w formie zapisu w sieci bitcoin.

Potwierdzenie

Gdy wykonujemy transakcję w sieci bitcoin musi ona zostać potwierdzona i wpisana do rejestru czyli do bloku a następnie do łańcucha bloków. 1 potwierdzenie oznacza, że dana transakcja została zapisana w  bloku, 6 potwierdzeń oznacza, że blok z transakcją został podpisany przez kolejne 5 bloków. Każde potwierdzenie wykładniczo obniża ryzyko odwrócenia transakcji. Przyjęło się, że pełne potwierdzenie transakcji to 6 potwierdzeń w sieci ale dużo serwisów nie wymaga ich wcale lub od 1 do 3. To jak szybko środki zostaną zaakceptowane przez kontrahenta zależy od niego samego i od ryzyka jakie jest w stanie podjąć gdyż im więcej potwierdzeń tym mniejsze szansę na double spending (podwójne wydanie tych samych bitcoinów). Generalnie 1 potwierdzenie jest w zupełności wystarczające dla małych transakcji . Średni czas 1 potwierdzenia w sieci bitcoin to około 10 minut.